Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Jest to działanie o charakterze prewencyjnym. Decyzja szefa rządu o wprowadzeniu stopnia alarmowego wiąże się z aktualną dynamiczną sytuacją w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej. Stopień alarmowy obowiązuje do 15 marca do godz. 23:59.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych. Wprowadza się go w sytuacji zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia.
Rekomendacje dla obywateli
Na stronie rządowej zostały opublikowane rekomendacje dla obywateli. W związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie:
- Zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i kont w mediach społecznościowych oraz zastosuj się do jego rekomendacji.
- Bądź wyczulony na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikuj informacje w kilku źródłach. Upewnij się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wstrzymaj się.
- Uważaj na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła, albo podejrzaną aktywność na koncie. Były w przeszłości tego typu ataki na prywatne konta, których celem było zdobycie informacji zawodowych.
- Upewnij się, że posiadasz kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potrafisz je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.
- Śledź ostrzeżenia o nowych scenariuszach ataków w mediach społecznościowych: Twitter, Facebook.
- Zgłaszaj każdą podejrzaną aktywność przez formularz na stronie incydent.cert.pl lub mailem na cert [at] cert.pl. Podejrzane SMS-y prześlij bezpośrednio na numer 799 448 084. Rekomendujemy zapisanie go w kontaktach.
Więcej na temat stopni alarmowych przeczytasz na stronie MSWiA oraz RCB.
Wsparcie psychologiczne
Studenci Politechniki Rzeszowskiej z Ukrainy w razie potrzeby mają zapewnione wsparcie psychologiczne:
- Spotkania z psychologiem mgr Anetą Wierzbicką odbywają się w czwartki i piątki od 12:00 do 14:00 (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu). Zgłoszenia i zapisy na rozmowę przyjmowane są telefonicznie pod numerem: 883 555 126 oraz poprzez email: anetawierzbicka@icloud.com
- Spotkania z psychologiem mgr Grażyną Regułą odbywają się w poniedziałki i wtorki od 14:35 do 18:00 (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu). Zgłoszenia i zapisy na rozmowę przyjmowane są telefonicznie pod numerem: 501 050 976. Wszystkie konsultacje odbywają się w Gabinecie Psychologicznym w bud. J (pokój 21).
- Istnieje możliwość bezpłatnych konsultacji psychologicznych w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim w formie online, zorganizowanych przez Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej Wszystkich chętnych prosimy o kontakt na adres e-mail: pomoc-ukrainie@aps.edu.pl