Strona: Budowanie partnerstw w Ameryce Łacińskiej / Dział Współpracy Międzynarodowej

Budowanie partnerstw w Ameryce Łacińskiej

2019-04-25
, red.  Monika Stanisz

To już 3 lata od kiedy politechnika współpracuje z brazylijską uczelnią Universidade Federal de Ouro Preto. Do tej pory projekt Erasmus+ pozwolił zrealizować łącznie 15 wymian studentów i pracowników, w tym 11 mobilności z UFOP i 4 mobilności z PRz.

Nie poprzestając na dotychczasowej współpracy DWM planuje poszerzyć ją o inne możliwości jakie stwarza program Erasmus+. Akcja 2 „Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk” - Partnerstwa Strategiczne to międzynarodowe projekty, których celem jest wdrażanie i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań w szkolnictwie wyższym. Wizyta pracownika DWM Pani Moniki Stanisz w dniach 8-12 kwietnia w UFOP to pierwszy krok do przygotowania kolejnego, wspólnego projektu. Pobyt w UFOP rozpoczął robocze spotkanie z Dyrektorem Biura Międzynarodowego Panią Jaqueline Pinheiro Schultz. Omówiono bieżącą wymianę pracowników w dydaktycznych, ustalono przyszłe dziedziny kształcenia w naborze dla pracowników, przedyskutowano sposoby aktywowania umów bilateralnych oraz wzajemnego budowania partnerstw w Polsce i Ameryce Łacińskiej.

W drugim dniu wizyty uczelnia partnerska zorganizowała wykład, podczas którego zaprezentowano historię i zakres działalności politechniki, oraz szczegółowo scharakteryzowano kryteria aplikacji w Partnerstwach Strategicznych chcąc zachęcić pracowników UFOP do przygotowania projektu w Akcji 2. Wykład spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko pracowników UFOP, ale również studentów zainteresowanych podjęciem studiów II stopnia na PRz. Tematyka wykładu stała się punktem dyskusji podczas spotkania z pracownikami dydaktycznymi UFOP. Debata dotyczyła przyszłych pomysłów na modernizację oferty dydaktycznej, czy też opracowania nowych metod kształcenia pod szyldem programu Erasmus+ w ramach Akcji 2. Uzgodniono, że w nadchodzących tygodniach zapadnie decyzja w sprawie kształtu przyszłego projektu.

Program wizyty objął również wizyty w laboratoriach School Pharmacy oraz School of Mines z którymi do tej pory prowadzono wymiany akademickie. Biuro Międzynarodowe zaprosiło także pracownika DWM wraz ze studentami międzynarodowymi z Meksyku, Chile, Włoch, Holandii, Portugalii na wizytę studyjną w Instytucie Inhotim, największej galerii sztuki na otwartym powietrzu w Ameryce Łacińskiej.

Podsumowaniem pobytu w UFOP było spotkanie z Panią Rektor prof.ª Dr.ª Cláudią Aparecida Marliére de Lima. Na jej ręce przekazano List Gratulacyjny podpisany przez Rektora PRz prof. dr hab. inż. Tadeusza Markowskiego z okazji zbliżającej się 50-tej rocznicy połączenia dwóch szkół School Pharmacy of Ouro Preto założonej w 1839 roku - pierwszej tego typu szkole w Brazylii, oraz School of Mines of Ouro Preto założonej w 1876, pod obecnie obowiązującą nazwą Universidade Federal de Ouro Preto. Pani Rektor otrzymała również replikę lampy Ignacego Łukasiewicza i z wielkim zainteresowaniem wysłuchała historii politechniki i jej patrona. Zgodnie stwierdzono, iż współpraca pomiędzy naszymi uczelniami ma istotny i bezsprzeczny wpływ na proces internacjonalizacji, tak ważny nie tylko w europejskim środowisku edukacyjnym, ale również w Brazylii. Stąd kontynuacja współpracy i wzajemne wsparcie w budowaniu partnerstw z innymi ośrodkami akademickimi jest kluczem do ugruntowania procesów internacjonalizacji w obu instytucjach.

Ocena złożonego projektu i liczba przyznanych wymian w ramach projektu Erasmus+ „Mobilności studentów i pracowników uczelni – kraje partnerskie” zostanie ogłoszona w sierpniu br. Kraje uczestniczące: Brazylia, Gruzja, Ukraina, Uzbekistan, Czarnogóra.