W ubiegłym tygodniu Politechnikę Rzeszowską odwiedziły dwie delegacje z dwóch chińskich uniwersytetów: Dongguan University of Technology i Guangxi University of Science and Technology.
DONGGUAN UNIVERSITY of TECHNOLOGY, powstał w 1988 po utworzeniu w tym rejonie specjalnej strefy ekonomicznej. Honorowym przewodniczącym jest dr Chenninga Yang, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Podczas spotkania omawiano możliwości przyszłej współpracy w zakresie wymiany akademickiej, a także realizowania wspólnych projektów naukowych, zwłaszcza w dyscyplinach społeczno-ekonomicznych. Porównywalne kierunki studiów stwarzają możliwość włączenia uczelni do projektu wymiany akademickiej w ramach pozaeuropejskiej ścieżki Erasmus+. Spotkanie miało charakter wizyty służącej zainicjowaniu kontaktu i zapoznaniu się pracowników obu instytucji.
Informacje o kierunkach kształcenia: http://en.dgut.edu.cn/dguten/academics/201312/69024f029d114e77ae2e71358b7066e4.shtml
24 maja 2019r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami GUANGXI UNIVERSITY of SCIENCE and TECHNOLOGY. Delegację przyjął i przewodniczył spotkaniu Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz z udziałem dziekanów Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. D. Antos i dr hab. inż. M. Tyrką, prof. PRz oraz pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej. Delegacji chińskiej przewodniczył prof. Simin Li, Prezydent Guangxi University. Profesor Simin Li podkreślił, że jego uniwersytet wspiera firmę LiuGong Machinery w dostarczaniu wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej, a współpraca z Politechniką Rzeszowską doprowadzi do zwielokrotnienia rezultatów tych wysiłków. Po spotkaniu w naszej uczelni goście z Chin udali się do polskiej siedziby LiuGong Dressta w Stalowej Woli.
„Warto przypomnieć, że od 2013 r. Politechnika Rzeszowska w ramach umowy o współpracy umożliwia studentom odbycie jednosemestralnych studiów w Chinach w renomowanej uczelni Huazhong University of Science and Technology w mieście WUHAN. Cieszymy się, że w tym roku znacznie wzrosło zainteresowanie studentów wyjazdem do Chin. Na najbliższy semestr studiów zgłosiło się 27 kandydatów. Drugim uniwersytetem partnerskim jest Guangxi University. Chińskie uniwersytety oferują coraz więcej anglojęzycznych kierunków studiów. Są tworzone anglojęzyczne programy nauczania, na które zapraszani są europejscy i amerykańscy studenci. Dla obydwu stron jest to okazja do przełamywania barier kulturowych i językowych oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych systemach edukacji” – mówi mgr Edyta Ptaszek, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.
Uniwersytet Nauki i Technologii w Guangxi (GXUST) pod patronatem Ministerstwa Edukacji (MOE), powstał przez połączenie Uniwersytetu Technologicznego w Guangxi (GXUT) i Liuzhou Medical College (LMC), znajduje się w Liuzhou, drugim co do wielkości mieście i ośrodku przemysłowym w Guangxi, a także w znanym w kraju i historycznym mieście turystycznym. Obecnie GXUST przyznaje tytuł licencjata i magistra, który jest autoryzowany przez Komitet Stopni Naukowych Rady Państwa Chin. W 1982 r. Guangxi Light Industry College, Guangxi Mechanical Engineering College i Guangxi Institute of Petroleum and Chemical Engineering połączyły się w GXUT.
Goście z Chin, obok rozmów z przedstawicielami władz PRz, zwiedzili niektóre jednostki uczelniane. Zwrócili uwagę na ultranowoczesną architekturę naszej uczelni (budynek V wraz z biblioteką i aulą oraz nową część budynku S). Delegacji zaprezentowano również laboratoria: komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem logistycznym na Wydziale Zarządzania oraz aż trzy laboratoria na Wydziale Chemicznym. Wizyta stała się również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego w obu krajach. Dla strony chińskiej pewnym zaskoczeniem był fakt, że nasza uczelnia finansowana jest z budżetu centralnego. W Chinach zasadniczo to samorządy finansują uczelnie. Dowiedzieliśmy się również, że w Chinach około 10% uniwersytetów to uczelnie prywatne. Informacje o kierunkach kształcenia: http://www.admissions.cn/gxut/en4.html