Strona: Dr Tomasz Kossowski (WEiI) z wizytą w University of Stavanger, Norwegia / Dział Współpracy Międzynarodowej

Dr Tomasz Kossowski (WEiI) z wizytą w University of Stavanger, Norwegia

2022-05-19
, red.  Dr Tomasz Kossowski

piotro_eea_grants_frse.pngUniwersytet w Stavanger jest obiektem nowoczesnym i dobrze wyposażonym. Powstał w 2005 roku i kształci podobną ilość studentów jak Politechnika Rzeszowska. Jest położony w pobliżu centrum miasta i bardzo dobrze skomunikowany ze ścisłym centrum. Transport publiczny jest bardzo wygodny i umożliwia przemieszczanie się zarówno z lotniska jak i pomiędzy pobliskimi miejscowościami. Do wyboru mamy zarówno autobusy jak i kolej oraz promy. Całość dostępna z jednego biletu, który możemy opłacić czasowo w zależności od ilości stref, w jakich będziemy podróżować. Baza noclegowa w Stavanger i okolicy jest bardzo bogata. Każdy może znaleźć coś dla siebie, przy czym dobrze jest to zweryfikować z bliskością przystanku autobusowego (lub parkingu jeśli wybieramy taką formę przemieszczania się).

Samo miasto jest położone w zatoce, z malowniczym widokiem na góry. Niezliczona ilość wysepek w połączeniu ze skalnym krajobrazem nadaje temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.  Miejsca widokowe takie jak Dale czy Pulpit Rock (jeden z ważniejszych punktów turystycznych Norwegii) są oddalone stosunkowo niewiele od miasta i można się tam łatwo dostać. Są warte odwiedzenia przy sprzyjającej pogodzie, która wiosną jest niezwykle zmienna. W ciągu kilku godzin możliwy jest cały przekrój zjawisk pogodowych, więc trzeba mieć to na uwadze udając się na zakupy, czy na zajęcia (gdyż nigdy nie wiadomo jaka pogoda zastanie nas jak wyjdziemy).  Jeśli znajdzie się wolną chwilę przy sprzyjającej pogodzie, nie ma się co zastanawiać, tylko ruszać w góry. Druga dobra okazja może się już nie trafić.

Nawet jeśli pogoda chwilowo nie sprzyja, można spędzić czas w stołówkach lub miejscach relaksu dostępnych dla studentów na terenie kampusu (gdzie można również realizować wspólne projekty). Na uwagę zasługują liczne pomieszczenia socjalne oraz świetnie wyposażone laboratoria. Pozwalają one na naukę praktycznych realizacji, bazując na rozwiązaniach dostępnych na rynku, w przemyśle. Dzięki temu studenci są dobrze przygotowani i przeszkoleni z obsługi maszyn czy robotów przemysłowych. Obecnie zajęcia odbywają się w sposób hybrydowy, przy czym jest to inaczej postrzegane. Zajęcia hybrydowe (w formie wykładów) oznaczają, że prowadzone są w sali wykładowej dla studentów, którzy przybyli na zajęcia osobiście oraz jednocześnie online dla tych, którzy z dowolnego powodu woleli pozostać w domu. Całość jest później dostępna w formie materiałów, dostępnych z dowolnego miejsca i czasu.

Ludzie w Norwegii są bardzo przyjaźni i pomocni. Wszystkie osoby, które spotkałem i z którymi rozmawiałem, chętnie poświęciły czas na odpowiedzi na moje pytania. Bez problemu można zapytać kierowcę autobusu o drogę, bądź formę biletu, jeśli nie jesteśmy pewni, a wskaże nam nawet miejsce przesiadki lub podpowie jak dotrzeć na miejsce. Z pracownikami Uczelni można porozmawiać na wiele tematów, zwłaszcza o wspólnej tematyce badawczej czy dydaktycznej. Każdy chętnie znajdzie chwilę, by oprowadzić po salach, czy opowiedzieć o swojej pracy.

Wizyta odbyła się w dniach od 4 do 8 kwietnia 2022 roku w ramach Programu Edukacja, Mobilność w szkolnictwie wyższym.