Strona: Erasmusi z Indii / Dział Współpracy Międzynarodowej

2023-03-15
, red.  Monika Stanisz

Adamas University

W 2020 roku Dział Współpracy Międzynarodowej zaprosił dwie uczelnie indyjskie do współpracy w ramach Erasmusa pozaeuropejskiego. Adams University to uczelnia prywatna, zlokalizowana w Kalkucie-Bengal Zachodni, z którą politechnika od lat współpracuje w ramach umowy bilateralnej w zakresie chemii. Uczelnia, gdzie kształci się 5000 studentów stacjonarnych i 2000 niestacjonarnych  wprowadza w życie wiele międzynarodowych inicjatyw z przemysłem i instytutami edukacyjnymi mającymi na celu rozwój badań i wymianę akademicką. Stąd też Erasmus świetnie wpisuje się w strategię przyjętą przez partnera. W semestrze w ramach Staff Teaching Mobility mieliśmy przyjemność gości dr Saptarshi Chatterjee, który został przyjęty na Wydziale Chemii przez prof. Tomasza Rumana. Pracownik Adamas University odbył szereg spotkań z władzami wydziału, a także przeprowadził 8-godzinny wykład dla studentów w zakresie biotechnologii. Była to doskonała okazja na zdefiniowanie dalszych kierunków współpracy naukowo-badawczej. Ponad to, projekt pozwolił na przyjęcie studentki z tamtejszej uczelni. Debasmita Paul, studentka VIII semestru rozpoczęła semestralne studia w ramach programu Erasmus.

Anna University

Drugą uczelnią jest Anna University, zlokalizowana w Chennai. Jest to uczelnia państwowa utworzona w 1978 roku. Jej zakres działalności skupia się wyłącznie na kierunkach inżynieryjnych. Uczelnia została wybrana ze względu na zbieżność kierunków kształcenia inżynierię lotniczą i  mechaniczną. W dniach 10-14 października mieliśmy przyjemność gościć pierwszego pracownika z uczelni indyjskiej Anna University Chennai prof.  Parammasivam KANJIKOVIL MAHALI. Profesor wygłosił wykłady dla studentów WBMiL o tematyce „Air breathing propulsion systems”, „Rocket propulsion systems” oraz Electric propulsion systems” a także miał możliwość zwiedzenia laboratoriów wydziałowych i omówienia dalszej współpracy z prof. Andrzejem Majką, kierownikiem Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej.