ERASMUS+KA107- Rewizyta u ukraińskich partnerów Projektu
2018-05-30
, red. E. Kaczan- Winiarska
Ewa Kaczan- Winiarska, kierownik Działu Współpracy Międzynarowej PRz oraz Monika Mistur-Góral- pracownik Działu, w ramach mobilności STT, Programu Erasmus KA107 wizytowały w dniach 20-26 maja 2018 roku Uczelnie partnerskie na Ukrainie: National Transport University oraz National Aviation University w Kijowie. Wizyta była okazją do bliższego poznania partnerów projektu. W National Transport University pracowników PRz już pierwszego dnia powitał osobiście Rektor -profesor Mykola Dmutrychenko, który zwrócił uwagę na potrzebę rozwijania i umacniania współpracy miedzy uczelniami. W spotkaniu uczestniczył Prorektor ds. kształcenia- profesor Oleksandr Gryshchuk. Pracowników DWM podejmowała Dziekan Wydziału Zarządzania i koordynator programu Erasmus+ prof. Olena Bakulich, Prodziekan-dr Vitalik S. Kharuta oraz Dziekan Wydziału Inżynierii Samochodowej i Mechanicznej prof. Vasyl Petrovych Mateichyk. W trakcie spotkań przedstawiono bliżej profil obu uczelni, przedyskutowano możliwości dalszej współpracy, w tym także związanych z uczestnictwem w programie Erasmus +.
W takcie wizyty w NTU, pracownicy PRz zapoznali się z zapleczem naukowo- badawczym Uniwersytetu. Odwiedziły uczelniane laboratoria. Partnerzy z NTU zaprezentowali swoją ofertę badawczą oraz przedstawili przykłady współpracy jednostki naukowej z podmiotami gospodarczymi. Interesująca była też prezentacja dotycząca funkcjonowania uczelnianego Centrum Transferu i Technologii oraz Centrum Informatyzacji (publikacje NTU 1 publikacje NTU 2).
W National Aviation University Ewa Kaczan-Winiarska oraz Monika Mistur-Góral zostały przyjęte przez kierownika Katedry Ekologii-prof. Sergii V. Boichenko oraz jego współpracowników: dr Anna Yakovlieva i dr Tamara V. Dudar. Pracownice PRz spotkały się także z Prorektorem ds. współpracy międzynarodowej - prof. Oleksandrem Zaporozhetsem. W tym spotkaniu uczestniczyły także goszcząca wcześniej na PRz z wykładami prof. Oksana Vovk (strona www partnera) oraz przedstawiciele samorządu studenckiego NAU. Potwierdzono chęć i gotowość do rozwijania dalszej współpracy w programie Erasmus+, a także szerzej - współpracy naukowej i studenckiej.W NAU pracownicy PRz mieli okazje zwiedzić mieszczące się w strukturze Uczelni muzeum historii ukraińskiego lotnictwa, a także Muzeum Samolotów NAU, usytuowane przy kijowskim lotnisku.
„To mój pierwszy wyjazd do sąsiadów zza wschodniej granicy. Tym bardziej cieszę się, że mogłam poznać kraj i uczelnie partnerskie w ramach realizowanego przez naszą Uczelnię Projektu. To budujące doświadczenie zobaczyć, jak Uczelnie partnerskie wykorzystują możliwości i potencjał współpracy w ramach programu Erasmus+”-M.Mistur-Góral
Powrót do listy aktualności