Rzeszów na drugim miejscu. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie – w tym licealne i zawodowe.
Cały raport „Europolis. Miasta dla młodych”, wraz z pełnym rankingiem można pobrać tutaj.
Pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów Drugie miejsce zajął Rzeszów. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice.
„ -Wysoka pozycja miasta w rankingu zachęca kandydatów z kraju i zagranicy do wyboru kierunków studiów na naszej uczelni. Jest to również dobra wiadomość dla studentów i pracowników zagranicznych uczelni partnerskich współpracujących z Politechniką w zakresie projektów oraz planujących studia w ramach międzynarodowej wymiany akademickiej" - Edyta Ptaszek, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.
Rzeszów okazał się zwycięzcą w kategorii „Edukacja”. Stało się tak m.in. dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych. Stolica Podkarpacia od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie Politechnika osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej. Rzeszów jest także niekwestionowanym liderem w „Mobilności”. Chociaż dysponuje mniejszą liczbą połączeń międzynarodowych i krajowych niż część miast z innych województw, ma ich jednak dostatecznie dużo, by osiągnąć wysokie noty. Stolica Podkarpacia skorzystała na inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Miasto przoduje także pod względem rozbudowy ścieżek rowerowych i jest liderem jeśli chodzi o buspasy. Ma też relatywnie tanią komunikację miejską. Inne atuty Rzeszowa to istniejąca już ponad 25 lat Młodzieżowa Rada Miasta oraz szeroka oferta kulturalna. Stolica Podkarpacia wyraźnie ustępuje za to Warszawie pod względem gospodarczym. Niemniej jednak stanowi ona przykład miasta, które skutecznie przezwycięża międzyregionalne nierówności rozwojowe.
Źródło: https://europolis.schuman.pl/2019/11/08/ranking-miast-dla-mlodych-2019/