Region 2 w programie Erasmus jest licznie reprezentowany w projekcie wymiany akademickiej przez uczelnie ukraińskie i gruzińskie. Od roku 2023 w regionie nawiązano współpracę w ramach programu Erasmus z dwiema nowymi uczelniami azerskimi o zbieżnych profilach akademickich.
Azerbaijan Technical University
Kształcenie personelu inżynieryjnego dla sektora naftowego stało się punktem wyjściowym utworzenia Azerbejdżańskiego Instytutu Przemysłowego. Odbudowa i rozwój wszystkich sektorów gospodarki narodowej po drugiej wojnie światowej, budowa nowych przedsiębiorstw, potrzeba szkolenia personelu inżynieryjnego w różnych dziedzinach miała fundamentalne znacznie dla rozwijania działalności instytutu. W roku 1950 powołano Wydział Mechaniczny, Budownictwa, Kolejowy i Hydromelioracji. W 1993 roku uczelnia zmieniła swój status na Azerbaijan Technical University (AzTU), który obecnie kształci studentów na 8 wydziałach.
Uczelnia oferuje podwójne dyplomy z dwoma uczelniami w Turcji i jedną w Niemczech. Przyjeżdzający studenci niestety nie mogą korzystać z akademików, ponieważ są one zajmowane przez uchodźców z terenów niegdyś objętych wojną. Studentom z wymiany zapewnia się pomoc w znalezieniu zakwaterowania na rynku prywatnym. Uczelnia oferuje kształcenie w trzech językach: azerskim, tureckim i angielskim. Większość studentów międzynarodowych stanowią studenci tureccy ze względu na podobieństwo języka tureckiego do azerskiego. W swoich działaniach międzynarodowych AzTU koncentruje się na współpracy z krajami zlokalizowanymi we wschodniej części Unii Europejskiej, oraz Włochami i Niemcami. Politechnika Rzeszowska współpracuje z uczelnią od 2022 roku w zakresie mechaniki i budowy maszyn. Do tej pory gościliśmy dwóch pracowników dydaktycznych, którzy zrealizowali gościnne wykłady na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, oraz jednego studenta studiującego aktualnie w semestrze zimowym w ramach programu Erasmus. Planowane są kolejne mobilności w ramach przyznanych w ramach programu w październiku 2024 nowych środków na lata 2024-26.
Baku Engineering University
Baku Engineering University w Baku powstał 8 listopada 2016 roku na bazie prywatnej uczelni, którą utworzono w 1993 roku.
Baku Engineering University działa w dużym kampusie zlokalizowanym w mieście Khirdalan w Azerbejdżanie, niedaleko Baku. Całkowita powierzchnia kampusu wynosi 20 000 m2.
Uniwersytet posiada pięć wydziałów:
- Wydział Informatyki i Technologii Komputerowych
- Wydział Inżynierii
- Wydział Edukacji
- Wydział Ekonomii i Nauk Administracyjnych
- Wydział Architektury i Budownictwa
Wydziały prowadzą nauczanie w ramach 28 specjalności.
Uczelnia współpracuje także z 18 uczelniami z Niemiec, Anglii, Włoch, Czech, Portugalii, Rumunii, Polski, Turcji, Słowenii i Łotwy w ramach programu Erasmus+ KA1 oraz z 5 uczelniami z Turcji w ramach Programu Wymiany Mevlana, ponadto uczelnia uczestniczy w 5 międzynarodowych projektach. Jak również uczelnia realizuje program podwójnego dyplomu z Uniwersytetem INHA w Korei Południowej.
Na terenie kampusu działa Technopark czyli zespół laboratoriów dla studentów studiów inżynierskich, które powstały we współpracy z przedstawicielami przemysłu. Regulamin działania Technoparku został zatwierdzony przez Radę Naukową Uczelni.
Uczelnia oferuje zakwaterowanie dla studentów, w akademikach jest miejsce dla 300 osób. Każdy z 77 pokoi w akademiku przeznaczony jest dla 4 osób. Na wszystkich piętrach przewidziano strefę odpoczynku i gabinety do nauki. W budynku funkcjonuje biblioteka i 4 czytelnie, sale konferencyjne i fitness, catering (dostępne są dwa bufety i kawiarnie serwujące studentom trzy różne posiłki dziennie). Ponadto w każdym budynku edukacyjnym dostępna jest stołówka oferująca codzienne menu dla studentów i kadry akademickiej oraz nowoczesna kafeteria. W akademikach dostępna jest pralnia. Części wspólne i pokoje studenckie sprzątane są codziennie przez personel sprzątający. Do organizacji imprez i seminariów dostępna jest sala konferencyjna na 120 osób. Dla studentów dostępna jest sala gimnastyczna z nowoczesnym sprzętem, sala do tenisa stołowego, boisko do koszykówki i siatkówki oraz stadion ze sztuczną murawą.
Kluby studenckie działają głównie w ramach Komisji Studenckich Związków Zawodowych i Organizacji Młodzieży Studenckiej. Na Uniwersytecie działa 20 klubów studenckich związanych z grami intelektualnymi, szachami, książkami, debatami, rozwojem kariery, tworzeniem i badaniem dronów czy innych pojazdów latających, działalnością charytatywną, sportową, artystyczną. Zespół taneczny Uniwersytetu został założony w 2002 roku przez artystę ludowego Yusifa Gasimova. W repertuarze zespołu znajdują się tańce azerbejdżańskie, kazachskie, tureckie, uzbeckie i inne, a także tańce europejskie. Studenci Studenckiego Teatru Studio przygotowują spektakle powiązane ze współczesnym życiem. Działa również Studencki Zespół Muzyczny, w jego repertuarze znajdują się dzieła kompozytorów azerbejdżańskich oraz azerbejdżańskie pieśni ludowe, a także pieśni różnych narodów w różnych językach. Muzycy korzystają z narodowych instrumentów muzycznych takich jak: tar, saz, garmon, nagara.
Monika Stanisz, Joanna Ruszel