Strona: Kierunek: Islandia / Dział Współpracy Międzynarodowej

Kierunek: Islandia

2019-05-20
, red.  mist

Erasmus+ jest programem, do którego przystąpić może każdy student i pracownik Uczelni. W Politechnice Rzeszowskiej realizowany jest od wielu lat i ma już ugruntowaną pozycję oraz wiele uczelni partnerskich w różnych stronach Europy.

Islandia, czyli "kraj lodu", leży na granicy Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego. Pod względem geologicznym jest najmłodszym obszarem kontynentu europejskiego. Całkowita populacja kraju to zaledwie 350 tyś. osób z czego blisko 2/5 mieszka w Reykaviku - stolicy kraju. Akureyri, w której mieści się współpracująca z Politechniką Rzeszowską uczelnia, to czwarte co do wielkości miasto Islandii (ok. 17,3 tyś mieszkańców).

W dniach 13-17 maja 2019 r. z możliwości wyjazdu do University of Akureyri (UNAK) w Islandii skorzystało troje pracowników uczelni: mgr Magdalena Rejman-Zientek, st. wykładowca z Wydziału Zarządzania oraz mgr Monika Mistur-Góral i mgr Konrad Marciniak z Działu Współpracy Międzynarodowej. Na miejscu przyjął ich Rúnar Gunnarson, project manager ds. współpracy międzynarodowej. Grupa pracowników PRz miała okazję wymienić doświadczenia związane z realizacją wymiany studenckiej i pracowniczej w Programie Erasmus +. Trudności Islanczyków w drodze do zdobywania wyższego wykształcenia wynikają z odległości pomiędzy miejscem zamieszkania, pracy i uczelnią. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, University of Akureyi realizuje program studiów na odległość. W obecnej chwili korzysta z niego 1/4 ogólnej liczby studentów. Średnia wieku studentów to ok. 30 lat. Często są osoby pracujące i posiadające rodziny, stąd liczba studentów Erasmus przyjeżdżających do UNAK zdecydowanie przewyższa liczbę studentów wyjeżdżających i w obecnej chwili wynosi ok. 100. rocznie. Problem,  z którym muszą się liczyć przyjeżdżający Erasmusi to znikoma liczba miejsc w akademikach oraz problem z zakwaterowaniem długoterminowym w Akureyri- rynek nastawiony głównie na turystyczny wynajem krótkoterminowy. Tu z pomocą przychodzi jednak Rúnar Gunnarson, który pomaga przy znalezieniu pokoju na terenie miasta. W związku z wysokimi kosztami utrzymania, studenci przyjeżdżający na semestr do Islandii, często decydują się na podjęcie dorywczej pracy.

W trakcie wizyty dla pracowników PRz zorganizowano również spotkanie z dziekanem wydziału administracji biznesu- dr Guðmundur Kristján Óskarsson, prof. UNAK. W trakcie rozmowy wymieniono poglądy oraz spostrzeżenia, oceniono szanse i wyzwania dotyczące systemów edukacji w Polsce i Islandii.

Możliwość udziału w Programie Erasmus+ to doskonała szansa na podwyższenie własnych kompetencji, odkrycie nowych kultur i doświadczenie nieznanych dotąd krajobrazów.

Wszystkich gorąco zachęcamy do przystąpienia do naboru ogłaszanego zarówno na stronie internetowej Działu Współpracy Międzynarodowej, jak również przez e-mail.