Zasięg wymiany akademickiej
Początkiem października na politechnice powitaliśmy nowych studentów programu Erasmus i ścieżki ’free mover’. Jest to wyjątkowy semestr, gdyż po raz pierwszy w 25 letniej historii programu na uczelni gościmy tak dużą liczbę studentów wymiany akademickiej. 72 studentów z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii, Turcji, Niemiec, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Litwy i Meksyku rozpoczęło semestralne, a niektórzy roczne studia na Politechnice Rzeszowskiej.
Kolorowo, smacznie i międzynarodowo
Spotkanie otworzył prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. studenckich wraz z prof. prof. dr hab. inż. Jarosławem Sępem, prorektorem ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, życząc wszystkim udanego wydarzenia.
Studenci międzynarodowi z wielkim zaangażowaniem wykonali swoje stoiska. Wspólnie w swoich grupach przygotowali przepyszne dania regionów krajów , z których pochodzą. Można było spróbować uzbeckiego plowu, kazachskich kulek serowych kurut, tureckiego mercimek köftesi i ajranu, portugalskich ciasteczek kokosowych, czy też meksykańskich tortilli z guacamole. Wszystkie dania wyglądały smakowicie i bardzo szybko zniknęły ze stołów.
Do wydarzenia dołączyli także studenci z Wietnamu, prezentując kulturę i regionalne kulinaria, biuro IASTE promując wyjazdy na praktyki, a także studenci PRz absolwenci programu Erasmus, którzy wrócili z wymiany w hiszpańskiej uczelni Universidad Rey Juan Carlos.
Punkt informacyjny
Studenci mogli dowiedzieć się więcej o zasadach wyjazdu w ramach programu Erasmus od pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej, którzy na stoisku informacyjnym udzielali szczegółowych informacji dotyczących wyboru przedmiotów, organizacji pobytu czy też wysokości przydzielanego grantu.
Stoiska odwiedzali pracownicy i studenci PRz, studenci zagraniczni studiujący na innych rzeszowskich uczelniach, czy też mieszkańcy Rzeszowa chcący poczuć klimat przebywania w międzynarodowym środowisku. To cykliczne wydarzenie ma na celu promocję programu wśród studentów PRz oraz integrację studentów międzynarodowych w środowisko akademickie i lokalne.
Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej dziękują wszystkim za liczne przybycie , a studentom międzynarodowym za zaangażowanie w przygotowanie stoisk.