Strona: Kongres Edukacji pod hasłem „35-lecie Programu Erasmus+ / Dział Współpracy Międzynarodowej

Kongres Edukacji pod hasłem „35-lecie Programu Erasmus+

2022-11-12
, red.  https://kongres.frse.org.pl/
Otwarcie Kongresu

Kongres Edukacji organizowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności  to coroczne spotkanie osób zajmujących się szeroko rozumianą edukacją w Polsce na wszystkich jej poziomach.

Piąta edycja Kongresu Edukacji pod hasłem „35-lecie Programu Erasmus+” odbyła się 27 października 2022 r. i skierowana była nie tylko do licznej grupy decydentów oraz beneficjentów programu, ale także do samych studentów. Dlatego na miejsce wydarzenia wybrano Uniwersytet Warszawski. W wydarzeniu wzięło udział prawie 900 osób.
Drugą część V Kongresu Edukacji stanowił reportaż wyemitowany 28 października 2022 r. w portalu Interia, poświęcony  35-leciu Erasmusa+  pt. „Wartości jednoczące Europę”.

Kluczowym tematem V Kongresu Edukacji było umiędzynarodowienie w obszarze szeroko rozumianej edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem wartości jednoczących Europę. Jak widać, mimo upływu 35 lat główna idea programu pozostaje ta sama – rozwijanie międzynarodowej współpracy między placówkami edukacyjnymi. Dlatego też uczestnicy Kongresu podczas wykładów oraz prezentacji mieli okazję dowiedzieć się m.in.,  jak duże znaczenie, właśnie w kontekście współpracy, ma sieciowanie, które poprzez udostępnianie wiedzy i wymianę pomysłów wspiera ich rozwój, zarówno w kontekście lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.

V Kongres Edukacji był doskonałą okazją do świętowania 35-lecia programu Erasmus+. Ta historia mobilności studentów, uczniów, nauczycieli w programach Erasmus i Erasmus+ dała Europie niezwykłe bogactwo – pokolenie ludzi otwartych na świat, samodzielnych, kreatywnych, odważnie sięgających po nowe doświadczenia edukacyjne i kulturowe.
Ponieważ codzienność Erasmusa+ to właśnie mobilności, dlatego też podsumowane zostały statystyki dotyczące kierunków najczęściej wybieranych przez uczniów, studentów, słuchaczy i wolontariuszy biorących udział w programie.

Istotnym elementem w programie był także sektor Erasmus+ Młodzież, ponieważ 2022 r. został ogłoszony Europejskim Rokiem Młodzieży.

Ponadto w ramach Kongresu odbyły się sesje tematyczne dotyczące międzynarodowych programów edukacyjnych oraz Europejskiego Dnia Języków. Spotkania te poświęcone były m.in. realizacji priorytetów horyzontalnych (Włączenie i różnorodność, Transformacja cyfrowa, Środowisko i walka ze zmianą klimatu, Uczestnictwo w życiu demokratycznym) programu Erasmus+ w międzynarodowych projektach.

Kongres uświetnił koncert zespołu Erasmus+ Band, a także Gala wręczenia nagród konkursowych: European Language Label, EDUinspiracje, EDUinspirator i Europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu (EITA).

Opiekę nad merytoryczną stroną wydarzenia sprawują Rada Programowa V Kongresu Edukacji oraz Rada Programowa Europejskiego Dnia Języków.

Zapraszam do obejrzenia reportażu nagranego na 35-lecie Programu - rozmowy z ekspertami i beneficjentami Programu Erasmus.