Politechnika Rzeszowska podpisała umowę w ramach programu Erasmus z Nordic Folkecenter. Duńska firma działa
w obszarze odnawialnych źródeł energii. W tym celu współpracuje z ośrodkami badawczymi i edukacyjnymi, firmami, profesjonalistami i władzami rządowymi z całego świata.
W ramach umowy studenci oraz absolwenci mają możliwośc odbycia stażu.
NORDIC FOLKECENTER
Działający od 1986 roku program stażowy Nordic Folkecenter ukształtował pokolenia ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej na całym świecie. Setki inżynierów, naukowców i studentów odwiedziły Nordic Folkecenter w różnych okresach, łącząc swoje wysiłki w celu wnoszenia wkładu w rozwój nowoczesnego i zrównoważonego społeczeństwa. Celem programu stażowego jest przekazanie wiedzy na temat różnych aspektów odnawialnych źródeł energii, zarówno z perspektywy technicznej, jak i społeczno-ekonomicznej. Program jest elastyczny, co oznacza, że proces nauki jest indywidualny i realizowany we współpracy z innymi.
Program w Nordic Folkecenter pomaga określić ścieżkę i przedstawia sugestie dotyczące projektów, które można podjąć, jednak samodzielna inicjatywa jest wysoko ceniona. W przypadku, gdy kandydat ma już określony temat lub obszar zainteresowań, może go przedstawić w trakcie aplikacji. Prośba zostanie oceniona, a temat może zostać dostosowany w ramach dyskusji z koordynatorem.
Można skupić się na szerokim zakresie dziedzin związanych z odnawialnymi źródłami energii. Filozofia programu opiera się na uczeniu się przez działanie, co daje możliwość przeprowadzania eksperymentów na rzeczywistych instalacjach i technologiach. Alternatywnie możliwe jest także przeprowadzanie badań biurowych, dzięki dużej dostępności materiałów naukowych w Nordic Folkecenter. Badania i eksperymenty realizowane są w formie projektów, podczas których uczestnicy są nadzorowani przez doświadczonych ekspertów, którzy wspierają ich w zdobywaniu wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Należy jednak pamiętać, że nie ma stałej obecności opiekuna.
Podczas pobytu w Nordic Folkecenter uczestnicy wezmą udział w wycieczkach do instalacji energii odnawialnej w Danii, a także będą mogli uczestniczyć w konferencjach i wydarzeniach. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zaprezentowania swoich prac lub projektów na tych wydarzeniach, co stanowi ważny element programu nauczania.
ZAKWATEROWANIE
Możliwość zakwaterowania dostępna jest w obiektach Nordic Folkecenter przez cały okres pobytu. Miesięczny czynsz wynosi 1500 DKK, płatny na koniec miesiąca. Kwotę można uiścić przelewem bankowym, telefonem komórkowym lub gotówką. Należy pamiętać, że płatności kartami kredytowymi/debetowymi nie są akceptowane.
KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ?
Wszyscy są mile widziani w Nordic Folkecenter!
Udział w programie jest otwarty dla studentów, absolwentów, pracowników administracyjnych oraz doświadczonych profesjonalistów.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Program stażowy trwa przez cały rok, a kandydat wybiera dogodny dla siebie okres, pod warunkiem dostępności pokoi.
Aplikacja powinna zawierać:
- Podpisaną kopię umowy o staż
- CV
- List motywacyjny, w którym:
- Wyjaśnione zostanie, dlaczego kandydat chce zostać stażystą w Nordic Folkecenter
- Określony będzie preferowany okres pobytu
- Określony będzie obszar zainteresowań w dziedzinie odnawialnych źródeł energii
Po zatwierdzeniu wniosku pomoc w uzyskaniu odpowiednich dokumentów (list zapraszający, umowy itp.) jest dostępna. Warto pamiętać, że pomoc w tej kwestii udzielana jest dopiero po podpisaniu umowy o staż.
W razie dodatkowych pytań, możliwy jest kontakt z koordynatorem programu:
Daniele Pagani
Kammersgaardsvej 16, Sdr. Ydby
DK-7760 Hurup Thy