Strona: Nowy nabór wniosków do programu Welcome to Poland / Dział Współpracy Międzynarodowej

Nowy nabór wniosków do programu Welcome to Poland

2022-10-27

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza nabór do programu Welcome to Poland. Celem głównym programu jest umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez finansowanie projektów związanych z:

• budowaniem potencjału Wnioskodawców w zakresie umiędzynarodowienia,
  • budowaniem potencjału w zakresie przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów, kadry dydaktycznej i naukowej,
  • promowaniem Wnioskodawców na arenie międzynarodowej, w tym poprzez współpracę z zagranicznymi absolwentami.

Dziś Polska jest coraz popularniejszym miejscem dla młodzieży z całego świata, która chce podjąć studia, ale także dla doktorantów czy naukowców, którzy szukają miejsca do prowadzenia pracy badawczej w międzynarodowym otoczeniu. Liczby nie kłamią: w Polsce w roku akademickim 2021/2022 studiowało 89,4 tys. zagranicznych studentów. To o 5,6% więcej niż w roku poprzednim. Dla porównania w roku 2011/2012 było ich w naszym kraju 24,2 tys.

Wnioskodawcami w programie Welcome to Poland w naborze w 2022 r. mogą być podmioty prowadzące kształcenie w Polsce: uczelnie, Polska Akademia Nauk, instytuty naukowe PAN i instytuty badawcze, instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki lub międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych przepisów, działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach programu Welcome to Poland (2022) wspierane są m.in. następujące działania: aktywności związane z internacjonalizacją „w domu” oraz rozwojem potencjału Wnioskodawcy w przyjmowaniu i obsłudze studentów, naukowców i kadry z zagranicy; organizacja lub utrzymanie tzw. Welcome Centre; rozwijanie Welcome Centre w celu zapewnienia standardów obsługi naukowców na poziomie rekomendowanym przez EURAXESS; świadczenie usług doradczych w zakresie MSCA; kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim i naukowym oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie umiędzynarodowienia; rozwój współpracy z zagranicznymi absolwentami; rozwijanie lub zakup aplikacji, stron www, baz danych lub systemów informatycznych przeznaczonych do realizacji celów projektu; działania promocyjne oraz tworzenie filmów, treści multimedialnych i tradycyjnych materiałów informacyjno-promocyjnych;      szkolenia, spotkania, kontakty i działania informacyjno-promocyjne realizowane w kraju i za granicą; organizowanie w Polsce międzynarodowych konferencji naukowych w celu upowszechniania wyników badań i działalności naukowej.

Wnioski należy składać do 31.01.2023 r. Długość trwania projektów to 12, 18 lub 24 miesiące, przy czym projekty powinny być zrealizowane w okresie między 1.06.2023 a 31.05.2025 r.

Każdy wnioskodawca w jednej edycji może złożyć maksymalnie 3 wnioski.

Kwota dofinansowania pojedynczego projektu wynosi od 100 tys. zł do 400 tys. zł.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru dostępne TUTAJ