Realizacja projektu Erasmus+ z krajami partnerskimi Brazylią, Gruzją i Ukrainą nabiera tempa. W roku akademickim 2018/19 w jego ramach zrealizujemy łącznie 19 mobilności, co warto podkreślić 17 z nich to wymiany pracowników dydaktycznych, dające możliwość nawiązania nowych partnerstw naukowo-badawczych.
Dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz z Zakładu Polimerów i Biopolimerów w dniach 4-8 lutego odwiedził Universidade Federal de Ouro (UFOP) w Brazylii, gdzie przeprowadził cykl wykładów w tematyce obrazowania obiektów biologicznych za pomocą spektrometrii mas z wykorzystaniem nanocząstek metalicznych oraz związków aktywnych do terapii BNCT. Ponadto, jak relacjonuje prof. Ruman: „Omówiono aktualny stan współpracy naukowej oraz plany na przyszłość (…) oraz odbyły się konsultacje naukowe z pracownikami UFOP, z naciskiem na inicjację nowych wspólnych badań”. Profesor dostarczył również 300 próbek do badań metodą ICP na zawartość wybranych metali, które wykonają pracownicy UFOP.
Prof. Orlando Santos z uczelni brazylijskiej wygłosił wykład o tytule “Nanotechnology, drug delivery systems and polymer chemistry" podczas re-wizyty w politechnice w ostatnim tygodniu lutego. W trakcie pobytu profesor spotkał się także z władzami wydziału, oraz prorektorem ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Grzegorzem Ostaszem, który wyraził nadzieję na kontynuację tak znaczącej współpracy naukowej. Ponowne spotkanie profesorów dało możliwość wykonania badań próbek polimerów domieszkowanych nanocząstkami srebra w laboratoriach WCH.
To już kolejne wzajemne wizyty profesorów w ramach projektu Erasmus+, dzięki którym podjęta w 2016 roku inicjatywa wspólnych badań w zakresie poszukiwania biomarkera raka nerki ma szansę być kontynuowana. Współpraca naukowa obu profesorów jest doskonałym wzorem ‘wartości dodanej’ programu Erasmus+ godnym naśladowania. Zachęcamy aktualnych i przyszłych beneficjentów programu do jak najlepszego wykorzystania mobilności w ramach programu i dążenia do nawiązania stałych partnerstw w obszarach zainteresowań naukowych.