Strona: Politechnika Rzeszowska na Virtual Fair “Education abroad” / Dział Współpracy Międzynarodowej

Politechnika Rzeszowska na Virtual Fair “Education abroad”

2021-02-22
, red.  Katarzyna Kadaj-Kuca

Politechnika Rzeszowska wzięła udział w Wirtualnych Targach „Edukacja za granicą"(19.02.2021 r.) zorganizowanych specjalnie dla kandydatów na studia z Ukrainy i Białorusi. Na stronie targów została zaprezentowana oferta edukacyjna naszej uczelni a pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia.

Celem naszego uczestnictwa w targach było zachęcenie młodych ludzi z Ukrainy i Białorusi, by wybrali Politechnikę Rzeszowską jako miejsce swojej edukacji. Na stronie targów: https://online.edu-abroad.com.ua/fairpolska/ została utworzona specjalna podstrona dla Politechniki Rzeszowskiej. Umieszczono tam podstawowe informacje o uczelni, kierunkach kształcenia, zdjęcia i foldery reklamowe. Uczestnicy mogli również zobaczyć filmy promujące Politechnikę Rzeszowską, jako nowoczesny ośrodek naukowy z niepowtarzalną atmosferą studiowania, zapewniający bardzo dobre warunki do twórczego rozwoju pasji i zainteresowań.

Kandydaci na studia mogli także poczytać opinie aktualnie studiujących na PRz obcokrajowców. Diana z Ukrainy studiuje na kierunku architektura. Jak napisała cały proces edukacyjny ukierunkowany jest na zajęcia praktyczne,
z czego jest bardzo zadowolona, dzięki temu poznaje praktyczną stronę przyszłego zawodu. Dodała, że z każdym semestrem obciążenie wzrasta, ale nauka jest interesująca. Yahor z Białorusi studiuje na Wydziale  Budowy Maszyn
i Lotnictwa. Napisał, że nauka na PRz jest ciekawa, a wykładowcy są wspierający. Od studentów, którzy już ukończyli uczelnię dowiedział się, że ma duże perspektywy w wyborze przyszłej pracy.

Podczas wydarzenia pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej odpowiadali na pytania uczestników, odwiedzających nasze stoisko. Dotyczyły one najpopularniejszych oraz nowych kierunków studiów na PRz. Kandydaci pytali również o to ile kosztuje semestr na wybranym kierunku, czy obcokrajowiec może studiować specjalność pilotaż, czy są egzaminy wstępne na studia, ilu obcokrajowców uczy się na PRz oraz jakie są koszty zakwaterowania
w akademiku i czy studentom obcokrajowcom przysługuje stypendium.

Swoją ofertę edukacyjną oprócz Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowało 10 uczelni, m.in. Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku–Białej
i Uniwersytet Łódzki.

Projekt „Education abroad” jest skierowany do młodzieży z Ukrainy i Białorusi, ich rodziców, studentów i wszystkich odwiedzających targi celem informowania o najnowszych trendach w edukacji oraz promowania studiów za granicą.

Według organizatorów co roku na studia do Polski przyjeżdża od sześciu do dziewięciu tysięcy ukraińskich studentów, a według najnowszych danych Ukraińcy stanowią 55% studentów zagranicznych w Polsce.