Relacja z uczestnictwa w szkoleniu, w ramach projektu Blended Intensive Program (BIP) pt. „There is no future without thinking, acting, and living sustainably”, w Fachhochschule Südwestfalen, Soest, Niemcy.
Uczelnią organizującą wydarzenie była Fachhochschule Südwestfalen – South Westphalia University of Applied Sciences, która ma swoje kampusy w kilku miastach: Hagen, Iserlohn, Lüdenscheid, Meschede i Soest. To właśnie w Soest w dniach 18-24 maja br. odbył się South Westphalia International Sustainability Week dotyczący wdrażania celów zrównoważonego rozwoju.
Wraz ze mną w szkoleniu wzięli udział studentki i studenci Politechniki Rzeszowskiej: Barbara Czapka i Alicja Grabowiec z Wydziału Chemicznego, Karolina Przywara, Stanisław Poniakowski i Mikołaj Rezmer z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. W wydarzeniu uczestniczyło 75 studentów z Niemiec, Polski, Litwy, Finlandii, Belgii, Francji, Turcji Meksyku i Kanady.
Międzynarodowy Tydzień Zrównoważonego Rozwoju w Południowej Westfalii zainaugurował wykład Kathariny Moser, dotyczący dramatycznych skutków degradacji środowiska, pogarszającego się stanu zdrowia ludzi i zwierząt, a także zagrożeń dla spójności społecznej. Współczesne realia jednoznacznie ukazują skalę tych problemów — ich konsekwencje są wyraźnie dostrzegalne w wielu obszarach życia.
Wydarzenie to było wspierane przez europejski program Erasmus+ jako Blended Intensive Programmes i obejmowało również wirtualne zajęcia poprzedzające spotkanie na Fachhochschule Südwestfalen. Studenci mieli do wyboru sześć ścieżek, a każdy program był punktowany 3 ETCS. Podczas tygodniowego pobytu w Soest zajęcia odbywały się w grupach, osobno dla poszczególnych ścieżek, a wcześniej także zdalnie przez platformę Zoom. W trakcie szkolenia pt. „There is no future without thinking, acting, and living sustainably” studenci dowiedzieli się, jak współczesny kryzys środowiskowy i społeczny dotyka nas wszystkich oraz jakie działania zaradcze należy podjąć, zanim skutki okażą się nieodwracalne.
Zwieńczeniem prac była sesja plakatowa, podczas której studenci mieli możliwość zaprezentowania swoich prac innym grupom. Organizatorzy udostępnili stronę internetową na której można znaleźć plakaty z do pobrania:
Ścieżka nr 3 – Edukacja wczesnoszkolna
Ścieżka nr 4 – Inżynieria – stosowane inteligentne systemy budowlane
Ścieżka nr 5 – Inżynieria – wodór jako czysty nośnik energii
W czasie pobytu miłym akcentem była wycieczka na Möhnesee, piękne jezioro z zaporą wodną. Möhnetalsperre to tama zbiornika wodnego na rzece Möhne, która ma wysokość 40 m i długość 650 m. Budowla ta jest mniejsza od zapory w Solinie, ale dużo starsza.
Wyjazd oceniam jako niezwykle wartościowe doświadczenie. Udział w programie pozwolił mi zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz nawiązać kontakty, które mogą zaowocować w przyszłości. Warto dodać, że współpraca z Fachhochschule Sudwestfalen istnieje od wielu lat. Do tej pory odbyło się kilka wizyt studyjnych, zrealizowano także wspólnie podwójny dyplom. Ważnym elementem tej współpracy są kursy języka niemieckiego prowadzone przez mgr Ilonę Majkowską oferowane studentom Politechniki Rzeszowskiej. Udział w tych zajęciach umożliwia nabycie kompetencji językowych niezbędnych do odbycia części studiów w Niemczech, co znacząco wspiera proces ich przygotowania do mobilności akademickiej oraz integracji w środowisku międzynarodowym.
Prof. Meike Barfuß z Fachbereich Elektrotechnik und Informationstechnik zaproponowała zorganizowanie letniej szkoły w kolejnym roku. Obecnie w Hagen w ramach programu ERASMUS studiuje mój dyplomant Konrad Ostrowski, który jest studentem III roku kierunku elektrotechnika prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Podczas spotkania omówiłyśmy możliwość uzyskania przez niego podwójnego dyplomu.
Czas wolny po zajęciach mogłam poświęcić na poznawanie Soest –jednego z najstarszych miast regionu, z historią sięgającą czasów Średniowiecza. Soest słynie z dobrze zachowanej starówki z charakterystyczną architekturą z piaskowca, wąskimi uliczkami i imponującymi kościołami, takimi jak Katedra św. Patroklusa.
Miasto łączy bogatą historię z nowoczesnością, oferując spokojną atmosferę oraz wiele terenów zielonych. Dzięki swojej lokalizacji i rozbudowanej infrastrukturze jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym i kulturalnym regionu.
International Sustainability Week at South Westphalia University of Applied Sciences
Opracowała:
Anna Szlachta
Wydział Elektrotechniki i Informatyki PRz