Nowa uczelnia w ramach Erasmusa pozaeuropejskiego
University of Dzemal Bijedic in Mostar (UNMO) w Bośni I Hercegovinie to nowa uczelnia partnerska Politechniki Rzeszowskiej w ramach Erasmusa pozaeuropejskiego, w której gościłam w ostatnim tygodniu sierpnia br.
Uniwersytet został założony w 1977 roku i obecnie składa się z ośmiu Wydziałów: Rolniczego, Ekonomii, Humanistycznego, Technologii Informacyjnych, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Mechanicznej, Edukacji i Prawa. Uczelnia kształci na 26 kierunkach studiów I stopnia, 20 kierunkach studiów II stopnia i trzech III stopnia ponad 5.000 studentów. Kampus uczelni znajduje się w centrum miasta w budynkach przekazanych po zakończeniu wojny w 1995 roku przez wojsko. Usprawnienie i odnowienie infrastruktury było możliwe dzięki darczyńcom, a także środkom własnym uczelni. Od roku akademickiego 2024/25 studenci będą mogli znaleźć zakwaterowanie w nowo wybudowanym akademiku, zlokalizowanym na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Działalność międzynarodowa UNMO
Uczelnia prężnie działa i rozwija współpracę międzynarodową. W Biurze Międzynarodowym pracuje jedna osoba, Mirsada Behram, wspierana przez 2 studentów praktykantów. Działania w programach międzynarodowych są scentralizowane, co oznacza, że wszystkie projekty, w których pracownicy biorą udział, bądź przygotowują są rejestrowane. Stały zespół pracowników dydaktycznych działający przy projektach UE ma za zadanie angażować co najmniej 2 asystentów do każdego nowego projektu.
Unmo od roku 2020 bierze udział w programie Erasmus i w ramach ponad 30 podpisanych umów wysyła i przyjmuje pracowników dydaktycznych i niedydaktycznych. Rokrocznie organizowany jest Staff Week początkiem lipca. W trakcie jego trwania uczestnicy zapoznają się z uczelnią, prezentują rodzime uczelnie, uczestniczą w warsztatach, wykładach, również tych przygotowywanych przez studentów, którzy prezentują swoje osiągnięcia naukowe.
W ramach programu uczelnia wysyła i przyjmuje około 40 mobilności rocznie. Najwięcej studentów wyjeżdża na semestr zimowy do Polski, natomiast w semestrze letnim studenci wybierają Hiszpanię i Włochy. Kluczową zasadą podczas rekrutacji pracowników ubiegających się o wyjazd jest prowadzenie zajęć dla studentów programu Erasmus. Nauczyciele i studenci otrzymują zgodę na wyjazd po spełnieniu wszystkich kryteriów przyjętych w regulaminie naboru, ogłaszanym na stronach domowych i w mediach społecznościowych.
Studenci przyjeżdżający do ubiegłego roku korzystali z zakwaterowania prywatnego. Uczelnia pomagała w znalezieniu pokoju w rozsądnej cenie. Od roku akademickiego 2024/25 do dyspozycji studentów oddany zostanie nowo wybudowany akademik w wieloma udogodnieniami dla studentów. W budynku znajdzie się bar, czy też gabinet lekarski. Uczelnia nie wydaje legitymacji studenckich, ale dokłada wszelkich starań, aby je w najbliższym czasie studentom oferować. Studenci po przyjeździe wybierają formę, według której będą studiować. Najbardziej popularną jest turoring. Erasmusi po przyjeździe otrzymują studenta-opiekuna, który w początkowym etapie pobytu na uczelni pomaga studentowi przyjeżdżającemu we wszystkich kwestiach związanych z legalizacją pobytu, czy też integracją w środowisko akademickie i lokalne.
Studenci międzynarodowi to głównie Serbowie i Chorwaci z uwagi na regulacje krajowe, umożliwiające prowadzenie zajęć wyłącznie w 3 językach urzędowych Bośni i Hercegowiny.
Wraz z uczelnią niemiecką Technical University Ilmenau działająca jako koordynator oraz 7 innymi uczelniami partnerskimi, w tym jedną z Polski, od roku 2024 będzie realizować projekt SUNRISE Alliance w ramach Uniwersytetów Europejskich. Projekt ten jest jednym z 14 sojuszy zatwierdzonych przez Komisję Europejską spośród 60 propozycji złożonych projektów. Łączne dofinansowanie sojuszu w ciągu najbliższych czterech lat wyniesie 14,4 mln euro. „Przygotowania do projektu zajęły nam 3 lata. Była to ciężka praca Biura międzynarodowego i wielu osób na UNMO” relacjonowała przygotowania Pani Mirsada Behram. Partnerami stowarzyszonymi z Bośni i Hercegowiny są Federalne Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Gospodarki Hercegowiny Neretwy, Uniwersytet w Bihac, Szkoła Nauki i Technologii w Sarajewie, BreakPoint Ltd., Stowarzyszenie na rzecz Przedsiębiorczości i Biznesu LINK Mostar.