Strona: Rozwój współpracy z uczelniami gruzińskimi / Dział Współpracy Międzynarodowej

Rozwój współpracy z uczelniami gruzińskimi

2018-06-19
, red.  Monika Stanisz

W ramach projektu Erasmus Plus KA107 realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską z Uczelniami partnerskimi z Gruzji, Ukrainy i Brazylii Monika Stanisz - pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej, wizytowała uczelnie partnerskie w Tbilisi: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) oraz Georgian Technical University (GTU). Partnerstwo zostało nawiązane w 2016 i w ciągu tych dwóch lat w wymianie akademickiej brało udział 2 studentów oraz 7 pracowników.

Pierwsza uczelnia tj. Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, założona w 1918 roku jest najstarszą i największą uczelnią na Południowym Kaukazie. TSU współpracuje z 70-cioma uczelniami w Europie w 121 różnego rodzajach projektach dotyczących wymiany studentów i kadry naukowo-dydaktycznej.  Spotkania z koordynatorem projektu Panią Mariam Razmadze odbywały się w budynku administracji, najstarszym i najbardziej okazałym pod względem architektonicznym. Głównymi punktami dyskusji były zasady organizacji wymian w ramach programu Erasmus, m.in.: adekwatność sposobu wyboru kandydatów mobilności względem wymogów Komisji Europejskiej, oraz konieczność dokumentowania rezultatów aplikacji, złożoności procesu uznawalności osiągnięć studentów gruzińskich przez Quality Assurance Office, metod upowszechniania rezultatów projektu, analizy dokumentu „The Erasmus+ regulations” podpisywanego przed rozpoczęciem projektu, oraz przygotowanie Raportu Końcowego.

Dążąc do rozszerzenia dotychczasowej współpracy uzgodniono, że w kolejnym projekcie podjęta zostanie współpraca z  Faculty of Exact & Natural Sciences (Chemia, Biotechnologia, Informatyka, Fizyka, Matematyka), a w przypadku poszukiwania przez TSU partnera europejskiego do projektów Akcji 2 (KA102) „Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk” udział naszej uczelni zostanie zgłoszony.

Rozmowy z przedstawicielami Georgian Technical University dotyczyły bieżącej współpracy w ramach projektu Erasmus oraz perspektyw współpracy w przyszłości. Uczestniczyli w nich prof. Otara Zumburidze (Head of the International Affairs and Standards Office), Nino Zhizhilashvili (Deputy Head International Relations and Standards Office) oraz dr Borisa Gitolendia. Podczas spotkań uzgodniono m.in., iż w kolejnym wspólnym przedsięwzięciu nastąpi większa dywersyfikacja dziedzin współpracy, a wymiana studentów i pracowników dotyczyć będzie beneficjentów m.in. architektury.

Przeprowadzono również rozmowy na temat możliwości nawiązania współpracy z Business and Technology University. Spotkanie, które odbyło się na tejże uczelni istniejącej dopiero 2 lata pozwoliło na rozpoznanie możliwości organizacyjnych potencjalnego partnera. Przedstawiciele biura międzynarodowego zaproponowali na początek wymianę studencką organizowaną poza programem Erasmus.