W dniu 27 maja Politechnika Rzeszowska gościła grupę kandydatów pochodzących z Kijowa (Politechnika Kijowska) zainteresowanych podjęciem studiów drugiego stopnia na dwóch wydziałach tj. Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dzięki uprzejmości dziekanów studenci obejrzeli wydziałowe laboratoria. Goście z Ukrainy odwiedzili najpierw Wydział Elektrotechniki i Informatyki, w którym znajdują się laboratoria z systemami komputerowymi o dużej wydajności obliczeniowej wraz z niezbędnymi kartami graficznymi NVIDIA. WEII posiada również nowoczesny sprzęt umożliwiający kreowanie świata rzeczywistości wirtualnej (VR) widziany przez okulary 3D oraz stanowiska pracy umożliwiające realizację projektów w zespołach. Dzięki uczestnictwu w pokazach naukowych i ciekawych zajęciach warsztatowych uczniowie są inspirowani do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji, a także mają możliwość poznania procesu tworzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych, co zrobiło pozytywne wrażenie na zainteresowanych studiami w PRz.
Następnym punktem zwiedzania Politechniki Rzeszowskiej był Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa. Kandydaci z Ukrainy zwiedzili Katedrę Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji, gdzie znajdują się laboratoria i pracownie, które wykorzystywane są zarówno do prowadzenia zajęć dydaktycznych, jak i do prowadzenia badań naukowych realizowanych przez pracowników Katedry w ramach badań własnych oraz prac prowadzonych dla przemysłu, a także prac dyplomowych studentów. Następnie delegacja udała się do Katedry Konstrukcji Maszyn, w której znajdują się laboratoria z maszynami związanymi z pracą nad szybkim prototypowaniem, wytwarzaniem narzędzi, inżynierią odtwórczą, są to działania wspomagające w odtworzeniu modelu kręgosłupa.
W dniu 28 maja odbyło się spotkanie z Prorektorem ds. współpracy międzynarodowej prof. Grzegorzem Ostaszem, który zachęcał do podjęcia studiów na kierunkach oferowanych przez PRz. Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej przedstawili zasady rekrutacji na studia w PRz, procedurę rejestracyjną i udzielili informacji jakie dokumenty są wymagane na etapie rekrutacji.
Studenci - obcokrajowcy chętnie wybierają uczelnie w naszym mieście, dzięki czemu wzmacniają międzynarodowy charakter tak miasta jak i samych uczelni. W ramach pełnego toku studiów lub wymiany akademickiej wybierają kierunki licencjackie, inżynierskie, a także magisterskie. Studenci deklarują, że wybrali Politechnikę Rzeszowską ze względu na różnorodność kierunków, a tym samym specjalizacji.