Strona: Szkolenie BIP „TURNING IDEAS INTO BUSINESSES”, Guimaraes, Portugalia / Dział Współpracy Międzynarodowej

Szkolenie BIP „TURNING IDEAS INTO BUSINESSES”, Guimaraes, Portugalia

2024-08-08
, red.  Joanna Ruszel

Szkolenia Blended Intensive Programme (BIP) w Portugalii

Od 24 do 28 czerwca 2024 roku, ośmioro studentów z Politechniki Rzeszowskiej, pod opieką dr. inż. Jacka S. Tutaka z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, wzięło udział w międzynarodowych warsztatach zorganizowanych przez Department of Production and Systems School of Engineering, University of Minho w Guimaraes  (Portugalia).

Szkolenie odbyło się w ramach programu Blended Intensive Programme (BIP), który obejmuje krótkie, intensywne kursy naukowe z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania. Tego typu mobilności organizowane są we współpracy kilku uniwersytetów zrzeszonych w ramach Programu Erasmus+. Program BIP składa się z części wirtualnej (wykładów online) oraz stacjonarnej, podczas której uczestnicy spotkali się w Guimaraes. Szkolenie trwało od 28 maja do 29 lipca 2024 roku, z wyjazdem do Portugalii w dniach 24-28 czerwca. Dr inż. Jacek S. Tutaka był odpowiedzialny za jeden z modułów prowadzonych zdalnie, dotyczący opracowywania innowacji w rozwiązaniach mechatronicznych, realizowany po powrocie do Rzeszowa.

Podczas szkolenia, studenci uczestniczyli w różnorodnych wykładach, warsztatach i dyskusjach, koncentrujących się na opracowaniu aplikacji integrującej uczelnię oraz absolwentów. W ramach realizowanych prac, studenci analizowali i opracowywali problemy, szanse i potrzeby dla takiej aplikacji, przeglądali obecne rozwiązania, oceniając ich mocne
i słabe strony, a także przeprowadzali szczegółową analizę rynku i branży dla tego typu innowacji. Studenci przygotowali autorską aplikację, model biznesowy, strategię biznesową, analizę finansową oraz plan działania dla dalszego rozwoju produktu. Na zakończenie szkolenia, każdy z sześciu zespołów z różnych europejskich uczelni przedstawił raport oraz prezentację swojej aplikacji.

Dodatkowo, pracownicy naukowi z różnych uczelni uczestniczyli w "University Innovation & Entrepreneurial Ecosystems Staff Week", gdzie prowadzono dyskusje nt. ekosystemu przedsiębiorczości i innowacji w różnych częściach Europy z perspektywy pracowników szkół wyższych.

W ramach programu uczestnicy odbyli także wizytę studyjną w lokalnych przedsiębiorstwach opracowujących innowacje dla branży m.in. automotive czy IT. Mieliśmy okazję zwiedzać CCG/ZGDV ICT Innovation Institute ( link https://www.ccg.pt/ ). Instytut CCG/ZGDV jest instytucją non-profit w zakresie badań stosowanych i innowacji technologicznych dla gospodarki cyfrowej poprzez projektowanie i prototypowanie nowych procesów, usług i produktów o wysokiej wartości w dziedzinach grafiki komputerowej, przetwarzania wszechobecnego, interakcji człowiek-maszyna oraz inżynierii informacyjnej). Kolejną firmą była DTX Digital Transformation CoLab (link https://www.dtx-colab.pt/en/homepage-en/  ) DTx jest prywatnym stowarzyszeniem non-profit, które prowadzi działalność w zakresie badań stosowanych w różnych obszarach związanych  z transformacją cyfrową. Jednym z ich projektów jest LEIMSA zajmujący się rozwojem przełomowych komponentów do wnętrza pojazdu przyszłości, mając na celu podążanie za rynkowymi trendami ewolucyjnymi w branży motoryzacyjnej i przewidywanie materializacji
w branżach pokrewnych.

Uczestnicy projektu mieli również okazję zapoznać się z wybranymi startupami technologicznymi w ramach centrum innowacji InvestBraga. Startup Braga wspiera projekty o wysokim potencjale przedsiębiorczym z globalnymi ambicjami, promując rozwój ekosystemu przedsiębiorczości oraz inkubację startupów (link: startupbraga.com).

Ponadto, uczestnicy spotkali się z przedstawicielami władz miasta Guimaraes, Ministerstwa Nauki i Kultury oraz z władzami University of Minho, w tym z prof. Guilherme Pereira, prorektorem ds. współpracy z przemysłem i projektów.

Z radością można stwierdzić, że cele szkolenia zostały osiągnięte, a uczestnictwo w projekcie BIP było inspirującym i owocnym doświadczeniem, które polecam każdemu zainteresowanemu rozwojem osobistym i zawodowym w obszarze współpracy międzynarodowej. Zdobyte umiejętności i wiedza będą cenne w przyszłej karierze zawodowej. Portugalska gościnność, intensywność programu oraz piękno Guimaraes, Bragi i Porto sprawiły, że wyjazd ten pozostanie na długo w naszej pamięci.