W ramach programu powitalnego dla studentów Erasmus DWM zorganizował jednodniową wycieczkę do Zagrody Garncarskiej w Medynii Głogowskiej oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej w Markowej.
Medynia
Tradycje garncarskie w Medynii sięgają XIX w. Wtedy to w okolicy prężnie działało ok. 120 pracowni ceramicznych, a wypalanie odbywało się raz na jakiś czas w jednym z kilku pieców na terenie wsi. Wraz z rozwojem garncarstwa we wsi osiedlali się garncarze z całej Polski. Garncarz, jak podkreślał przewodnik oprowadzający studentów po zagrodzie, musi posiadać rozległą wiedzę i doświadczenie, które jednak bez talentu nie są możliwe do opanowania. Fach ten wymaga cierpliwości i wielu godzin ćwiczeń. Samo przygotowani gliny było zadaniem niezwykle pracochłonnym gdyż glina po wydobyciu musiała zostać oczyszczona z trawy, drobnych kamieni i innych nieczystości, przewalcowana, przestrugana odpowiednim narzędziem i zagnieciona ręcznie jak ciasto.
Tak przygotowany kawałek gliny otrzymał każdy Erasmus, by dać się ponieść fantazji i ulepić spersonalizowaną pamiątkę z warsztatów w zagrodzie. Co więcej każdy ze studentów zasiadł za kołem garncarskim i według instrukcji garncarza Szymona wykonał swój własny dzbanek, miskę, czy też flakon. Wszystkim Erasmusom bardzo podobała się praca na kole, choć trzeba przyznać, że wykonanie naczynia nie było łatwym zadaniem dla nowicjuszy.
Markowa
Muzeum zostało otwarte w 2007 roku jako pierwsza placówka w Polsce upamiętniająca ratowanie ludności żydowskiej na okupowanych terenach kraju podczas Zagłady. Wystawa pokazuje udokumentowane przypadki pomocy ludności Żydowskiej na terenie województwa podkarpackiego. Ciekawie zaplanowana aranżacja przestrzeni oraz forma przedstawienia wydarzeni zaabsorbowała studentów do poznania historii i refleksji.