Strona: Współpraca z Meksykiem / Dział Współpracy Międzynarodowej

Współpraca z Meksykiem

2023-04-12
, red.  Monika Stanisz

W dniach 27-31 marca 2023 w ramach programu Erasmus pracownicy DWM, mgr Monika Stanisz i dr Joanna Ruszel realizowały wizytę monitoringową w ramach programu Erasmus w nowo pozyskanych uczelniach partnerskich w Ameryce Łacińskiej.

Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM)

Założony w 1551 roku UNAM jest najstarszym uniwersytetem na kontynencie północnoamerykańskim. Z ponad 340 000 tysiącami studentów  jest największym i najważniejszym uniwersytetem w Ameryce Łacińskiej. Ze względu na bogatą działalność naukową, a także jedną z najaktywniejszych w sprawach artystycznych i technologicznych uważany jest za jedną z najlepszych uczelni na świecie. Jego główny kampus zlokalizowany na południe od miasta Meksyk, znany jako Ciudad Universitaria, wykonali meksykańscy architekci, a w 2007 r. jego centralna część wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uczelnie tą kończyło 7 prezydentów Meksyku, wielu polityków, artystów, humanistów, pisarzy znanych, naukowców znanych nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale także na świecie. Związanych jest z nim wielu noblistów, między innymi Alfonso García Robles (Pokojowa Nagroda Nobla), Octavio Paz (Literacka Nagroda Nobla), Mario Molina (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii).

UNAM bardzo mocno promuje mobilność studencką, o czym świadczą liczby: wyjeżdżających 2019/2022-2231, przyjeżdżających 1797 w ramach umów bilateralnych na całym świecie i programu Erasmus z uczelniami w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Polsce.

Warto podkreślić, uczelnia w swej Strategii Internacjonalizacji zdefiniowała uczelnie Europy Centralnej i Wschodniej jako regiony priorytetowe ze względu na różnorodność uczelni i długie, akademickie tradycje. Biorąc po uwagę znaczenie UNAM w świecie przyjęcie PRz do grona partnerów międzynarodowych jest niezwykle istotne i nobilitujące. W spotkaniu roboczym wzięły udział:  Dolores González-Casanova - Zastępca Dyrektora ds. Współpracy Instytucjonalnej, Acacia Maldonado Valera – Koordynator Współpracy Regionu Europa,  Emma Elizabeth Echevarria Ayala – asystentka. Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały oczekiwania i możliwości współpracy pomiędzy uczelniami. Ustalono także schemat działania w przyszłym projekcie Erasmus, w szczególności dziedziny nauki, które otrzymają priorytet podczas wymian akademickich. Pani González-Casanova zaproponowała inne możliwości współpracy, które DWM w kolejnych latach planuje rozwijać. M. in.:

- udział w Magalhaes Network www.magalhaes-network.org  sieci, której cele jest współpraca pomiędzy uczelniami kontynentu północnoamerykańskiego i Europy

- nawiązanie współpracy z Inicio - Centro de Enseñanza Para Extranjeros :: CEPE-UNAM i promocja oferowanych przez centrum kursów, promujących naukę języka hiszpańskiego i kulturę meksykańską, Oferta na rok 2022/23

- zgłaszanie publikacji do czasopisma UNAM/International  Home | NUMERO 3 | Issue 3 (unam.mx)

- COIL - zajęcia on-line z wybranych przemiotów, prowadzone wspólnie z pracownikami uczelni partenrskiej.

Universidad Anáhuac México (Anáhuac)

Universidad Anáhuac México jest częścią Anáhuac Universities Network powstałej w 2016 roku, międzynarodowej sieci prywatnych uniwersytetów katolickich. Składa się z dziesięciu instytucji w Meksyku, jednym w Chile, jednym w Hiszpanii, dwoma we Włoszech i dwoma w Stanach Zjednoczonych. Ponadto Wirtualny Uniwersytet Anáhuac obsługuje 100 000 uczniów od przedszkola do szkoły wyższej z całego świata. Uczelnia znajduje się na 3 miejscu w rankingach meksykańskich uczelni prywatnych. Anáhuac współpracuje z uczelniami europejskimi w ramach pr. Erasmus, podwójnych dyplomów i jest członkiem sieci takich jak EAIE, NAFSA,ODUCAL. PRz postrzegana jest przez Anáhuac jako doskonały kooperant do nawiązania stałej współpracy badawczej w dziedzinie inżynieria środowiska, gdyż jak wskazuje uczelnia pojęcie ochrony środowiska w Meksyku jest relatywnie nowym pojęciem. W spotkaniu uczestniczyły Renate Therese Álvarez Wyssmann – Zastępca Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej, a także Andrea Carolina Zabaraín Niebles  - Koordynator ds. Wymiany Studenckiej. Głównymi punktami dyskusji były: plan działań i zasady realizacji mobilności w ramach programu Erasmus, który jest relatywnie nowym programem dla uczelni, możliwości realizowania wymiany akademickiej poza programem Erasmus w ramach umowy bilateralnej. Aktualnie w maju 2023 gościmy pierwszego pracownika Anáhuac w ramach pr. Erasmus KA171, którego gościć będzie Wydział Elektrotechniki i Informatyki.

Projekt na lata 2023-2025

Zarówno UNAM jak i Anáhuac są partnerami w nowo złożonym projekcie mobilności w ramach programu Erasmus. Głównymi kierunkami współpracy będą lotnictwo, inżynieria środowiska, biotechnologia, informatyka. Ogłoszenie wyników konkursu 2023 – pierwsza połowa sierpnia 2023. Z niecierpliwością czekamy na rozwój współpracy z nowymi uczelniami meksykańskimi.