Strona: Z językiem polskim w świat – cykl audycji w Polskim Radio / Dział Współpracy Międzynarodowej

Z językiem polskim w świat – cykl audycji w Polskim Radio

2021-03-01

„Z językiem polskim w świat” to projekt multimedialny promujący działania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w sferze nauczania języka polskiego i upowszechniania kultury polskiej w świecie. Cykl 20 audycji od połowy stycznia 2021 r. przy wsparciu NAWA realizuje Polskie Radio.

W ramach Programu Lektorzy, NAWA skierowała na rok akademicki 2020/2021 kilkudziesięciu lektorów języka polskiego do ponad trzydziestu krajów na całym świecie. W audycjach „Z językiem polskim w świat" można wysłuchać rozmów z  lektorami NAWA, którzy opowiadają o specyfice swojego zawodu oraz różnicach w podejściu do nauki młodzieży z różnych części świata m.in. Gruzji, Rumunii, Brazylii, Tajwanu czy Indii.

Audycje w języku polskim, są emitowane na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy i jego zagranicznych partnerów: Radia Polonia w Toronto, Fairchild Radio Group w Kanadzie, Radia znad Wilii, Polskiego Radia Lwów.

Język polski cieszy się popularnością w coraz bardziej odległych zakątkach świata. Przykładowo, w Chinach działa obecnie 19 polonistyk. Wzrasta także liczba osób zainteresowanych egzaminami certyfikatowymi z języka polskiego.

W minionym roku NAWA zorganizowała również szczególną edycję kursów online języka polskiego i kultury polskiej dla studentów z Białorusi. Kurs stał się początkiem realizowanej na szeroką skalę przez NAWA i KRASP inicjatywy „Solidarni z Białorusią”. W jej ramach wsparcie otrzymało ponad 800 studentów, 35 naukowców oraz 15 nauczycieli języka polskiego z Białorusi.

Wszystkie dotychczas zrealizowane audycje można znaleźć: TUTAJ