Strona: 4. edycja Stażu Prezydenckiego_ studenci z USA / Dział Współpracy Międzynarodowej

4. edycja Stażu Prezydenckiego_ studenci z USA

2023-06-22
, red.  Edyta Ptaszek

W dniach 30-31 maja 2023 r. w Rzeszowie przebywała 20-osobowa grupa studentów wyższych uczelni o profilu głównie ekonomicznym i technicznym z USA, biorących udział w 4. edycji Stażu Prezydenckiego, realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową w Nowym Jorku oraz General Electric Polska Sp. z o.o.

Program ten ma na celu umożliwienie amerykańskim studentom, w połowie polskiego pochodzenia, poznanie współczesnego oblicza naszego kraju oraz jego regionów w trakcie realizacji bogatego programu i wizyt studyjnych m.in. w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prowadzących działalność biznesową na terenie Polski. Organizatorzy zaplanowali wizytę w  Lublinie i Rzeszowie, chcąc by młodzież zapoznała się  z bogatą historią, tradycjami, kulturą i dziedzictwem narodowym obu miast i regionów.

Ważnym punktem  programu była prezentacja oferty kształcenia na poziomie akademickim wizyta w laboratorium i  spotkanie ze studentami na Politechnice Rzeszowskiej. W dniu 30 maja 2023 r. odbyło się spotkanie z Panem Rektorem i Samorządem Studenckim Politechniki Rzeszowskiej oraz zwiedzanie bazy dydaktyczno-naukowej uczelni.

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W tym roku, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19, Prezydent RP zainaugurował powrót do idei Stażu oraz wręczył tegorocznym stażystom dyplomy uczestnictwa w 4. edycji programu.

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedziła Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.