Strona: Adamas University Summer School 2019 / Dział Współpracy Międzynarodowej

Adamas University Summer School 2019

2019-04-17
, red.  mist

Dwie studentki Wydziału Chemicznego - pani Katarzyna Pojnar oraz pani Aleksandra Wysocka, w dniach 31.03-07.04.2019, skorzystały z możliwości wyjazdu do Indii w ramach „Adamas University Summer School 2019” w Kolkacie. Po powrocie z wyprawy podzieliły się z nami wrażeniami.

W tegorocznym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele z uczelni z różnych stron świata: USA, Filipiny, Nepal, Rosja, Chiny, Nigeria, Maroko.

W swojej relacji Pani Katarzyna napisała: „Na początku naszej wizyty zostałyśmy bardzo ciepło przywitane. Na lotnisku powitano nas kwiatami, wodą i słodyczami. Podczas oficjalnego otwarcia Summer School zostały nam wręczone szale  w kolorach flagi indyjskiej. Każdy dzień szkoły letniej był inny. Brałyśmy udział w wykładach przygotowanych dla uczestników programu na temat gospodarki, ekonomii, kultury i rozwoju Indii, a także w regularnych zajęciach prowadzonych na uczelni.

Miałyśmy okazję uczestniczyć w życiu codziennym miasta. Na początku uderzył nas zgiełk panujący przy ulicach. Wielu ludzi mieszka i pracuje właśnie na ulicy. Wielobarwność miasta i jego niemilknący hałas, z każdym kolejnym dniem pobytu stawały się dla nas walorem pomimo pierwszego szoku kulturowego jakiego doznałyśmy. Wiele słyszałyśmy o świętych krowach w Indiach, jednakże dopiero spotkanie twarzą w twarz z jedną z nich uzmysłowiło nam, że nie jest to historyjka z National Geographic tylko codzienność panująca na ulicach tego kraju.

Poza wysoką temperaturą, która wynosiła ok 30°C, dokuczała nam wilgotność powietrza.

W trakcie pobytu w Kolkacie zorganizowano dla nas- uczestników Summer School- całodniowy  wyjazd nad  Zatokę Bengalska. Cudowne widoki, ciepła woda i radość jaka zagościła w sercach wszystkich pozostawi ślad w naszej pamięci na długie lata. Zwiedzaliśmy również muzeum i Eco Park z miniaturami największych architektonicznych perełek z całego świata.

Ze względu na eteryczną urodę budziłyśmy duże zainteresowanie. W trakcie pobytu – opiekę nad nami roztoczył dr Parimal Chandra Biswas. Dzięki jego merytorycznemu wsparciu czułyśmy się bezpiecznie i pewnie. Ujęło nas zaangażowanie studentów-wolontariuszy z ADAMAS University, którzy pomimo codziennych zajęć i obowiązków dołożyli wszelkich starań by umilić nam pobyt w ich uczelni, w ich kraju,  a także zaprzyjaźnić się z nami.

Na zakończenie pobytu miałyśmy okazję uczestniczyć w pokazie tanecznym – indyjskich pieśni i tańców tradycyjnych. Otrzymałyśmy też szansę wystąpić i zaprezentować nasz kraj od strony artystycznej-  ja śpiewałam, a Ola tańczyła.  Uhonorowano nas salwami braw.

Dzięki temu wyjazdowi zobaczyłam nie tylko nowy kraj, ale i zyskałam wielu przyjaciół na całym świecie. Pokazałyśmy nasza kulturę i zachęciłyśmy do przyjazdu na  Politechnikę Rzeszowska.

Wraz z uczestnikami oraz osobami zaangażowanymi w organizację szkoły letniej wymieniliśmy się swoimi zainteresowaniami, pasjami oraz sprawdziliśmy umiejętności językowe w praktyce.

Wyjazd do Indii to niesamowita przygoda. Możliwość poznania kultury, obyczajów, nowej religii, ale przede wszystkim spotkanie i zaprzyjaźnienie się z ludźmi z całego świata.

Wyjazd doszedł do skutku dzięki uprzejmości i wsparciu Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej, Władz Wydziału Chemicznego oraz Działu Współpracy Międzynarodowej. Bardzo dziękujemy za pomoc i wsparcie.

Czy pojechałabym jeszcze raz?  ZDECYDOWANIE TAK.”