Strona: Aktywna współpraca z zachodnimi sąsiadami, relacja dr inż. Anny Szlachty i mgr Ilony Majkowskiej / Dział Współpracy Międzynarodowej

2018-06-27
, red.  Joanna Ruszel

dr inż. Anna Szlachta                                                               Rzeszów 22.06.2018 r. Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych prodziekan d.s. kształcenia WEiI

mgr Ilona Majkowska

Starszy Wykładowca Studium Języków Obcych

Sprawozdanie z przeprowadzenia wizyty monitoringowej w Fachhochschule Südwestfalen, Hagen, Iserlohn, Soest, Nemcy w dniach 4  - 7 czerwca 2018 r. w ramach programu Erasmus+

Wizyta monitoringowa odbyła się według planu załączonego do sprawozdania. Osobą koordynującą wizytę była prof. Prof. Meike Barfuß w kampusie Hagen oraz Prof. Alfons Noe  w kampusie Soest. W ramach wizyty odbyto serię spotkań z pracownikami dydaktycznymi, oraz koordynatorami programu Erasmus+ zatrudnionymi w Fachhochschule Südwestfalen Christine Lange i Sabine Mahlstedt. Dokonano wizytacji kilku laboratoriów w kampusach w Hagen oraz  w Soest należących do wizytowanej uczelni.

Jednym z celów wizyty było uczestnictwo w International Partner Days, które umożliwiło wzajemne zapoznanie się pracowników uczelni partnerskich współpracujących z Fachhochschule Südwestfalen, a także wymiana doświadczeń studentów związanych ze studiowaniem poza swoim krajem.

Podczas spotkań wymieniono również doświadczenia dotyczące zasad pracy studentów studiujących w ramach programu Erasmus+. W bieżącym roku akademickim kilku studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz złożyło dokumenty, niezbędne do studiowania w ramach programu ERESMUS + na Fachhochschule Südwestfalen. Strona niemiecka oczekuje również na studentów z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa tj. mechaników, szczególne starania w tym zakresie prowadził Prof. Alfons Noe.

Fachhochschule Südwestfalen oferuje możliwość uzyskania wspólnego dyplomu dla studentów Politechniki Rzeszowskiej. W trakcie wcześniejszych wizyt ustalono, iż warunkiem uzyskania podwójnego dyplomu jest m.in. zaliczenie trzech przedmiotów oraz obrona pracy dyplomowej na obu uczelniach. Podczas obecnej wizyty szczególną uwagę zwrócono na zasady obrony pracy dyplomowej w trakcie nadawania wspólnych/podwójnych dyplomów Politechniki Rzeszowskiej i Fachhochschule Südwestfalen. Kwestia ta była szczegółowo omawiana z Prof. Meike Barfuß z Fachbereich Elektrotechnik und Informationstechnik w Hagen. Inną kwestią były wymagania dla studentów w zaliczaniu egzaminów, i o ile egzaminy ustne studenci Politechniki Rzeszowskiej mogą zdać na uczelni niemieckiej po angielsku, o tyle egzaminy pisemne powinny być zaliczone w języku niemieckim.

Podsumowując, realizacja wspólnych dyplomów obu uczelni nabiera realnych kształtów. Od października dwóch studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki rozpoczyna ostatni semestr studiów na Fachhochschule Südwestfalen w Hagen, w trakcie tej wizyty studentom przydzielono opiekunów prac dyplomowych ze strony niemieckiej. Dwóch studentów z WBMiL ma w planie wyjazd podczas studiów uzupełniających i pisanie wspólnej pracy magisterskiej. Kolejni studenci PRz będą wyjeżdżać do Niemiec w semestrze letnim 2019 r. Wspólnie z wizytą monitoringową odbył się wyjazd studyjny studentów, w którym uczestniczyło 12 studentów, 8 z WEiI i 4 z WBMiL. Studenci mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą Fachhochschule oraz porozmawiać z Kadrą i studentami  tamtejszej Uczeni zarówno po angielsku jak i niemiecku. Obie strony mają nadzieję na owocną obustronną współpracę w przyszłości i kontynuację kooperacji obu Uczelni.

Anna Szlachta

Ilona Majkowska