Strona: Delegacja PRz podczas Dni Nauki Polskiej w Grecji / Dział Współpracy Międzynarodowej

Delegacja PRz podczas Dni Nauki Polskiej w Grecji

2019-03-25
, red.  Edyta Ptaszek/materiały NAWA, MSZ

Organizowane przez NAWA we współpracy z Ambasadą RP w Atenach Dni Nauki Polskiej w Grecji, które są elementem obchodów 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Grecją oraz elementem kampanii Ready, Study, GO! Poland, odbyły się w stolicy Grecji - Atenach.  Podczas prezentacji polskiej oferty edukacyjnej w Grecji Politechnikę Rzeszowską reprezentowali Prodziekan ds. nauki Wydziału Chemicznego dr hab. inż. Mirosław Tyrka, prof. PRz i pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Jan Rybak.

Polska delegacja w składzie 11 instytucji szkolnictwa wyższego oraz przedstawiciel Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, w ramach wydarzenia odbyła szereg zaplanowanych spotkań w Atenach oraz Salonikach. Pierwszy dzień rozpoczął się od spotkania w Ministerstwie Edukacji, Badań Naukowych i Wyznań skąd polska delegacja udała się na wizyty do: University of Pireus, Hellenic Naval Academy oraz Athens University of Economics and Business. Kolejnym punktem programu było spotkanie w Ambasadzie RP w Atenach z IKY (State Scholarships Foundation) oraz administratorem portalu "studyingreece". Na podkreślenie zasługują zwłaszcza dwa intensywne dni spędzone w Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, gdzie polska delegacja spotkała się z władzami oraz naukowcami tej uczelni. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych, polską delegację przyjął Wiceminister Spraw Zagranicznych Markos Bolaris. Kolejne dni przeznaczone były na prezentacje i rozmowy z kandydatami na studia w Polsce na National Kapodistrian University of Athens. Odbyły się również spotkania w Corallia Clusters Initiative oraz z Grecką Izbą Techniczną. W Salonikach zorganizowano spotkania w Chemical Process Engineering Research Institute - CPERI, Information Technologies Institute - ITI Centre for Research & Technology Hellas – CERTH, Central Macedonia Digital Innovation Hub on Agrofood, American College of Thessaloniki oraz z władzami Aristotle University of Thessaloniki.

Współpraca polsko-grecka na polu handlu i przedsiębiorczości jest faktem i jest realizowana w ramach Grecko-Polskiej Izby Handlowej. Dni Nauki Polskiej w Grecji wydają się natomiast pierwszym krokiem do zacieśnienia relacji polsko-greckich w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Więcej informacji: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/926-dni-nauki-polskiej-w-grecji-rozpoczete

Strona Ambasady RP w Atenach: https://www.msz.gov.pl/pl/p/ateny_gr_a_pl/aktualnosci