Strona: Doktorat w Dziale Współpracy Międzynarodowej / Dział Współpracy Międzynarodowej

Doktorat w Dziale Współpracy Międzynarodowej

2021-04-28

Joanna Ruszel, pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie historia. Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej składają koleżance serdeczne gratulacje.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej pt. „Rzeszowska uczelnia techniczna 1951-2016. Od Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej do Politechniki Rzeszowskiej” odbyła się 21 kwietnia 2021 r. Praca doktorska została obroniona w roku jubileuszu 70-lecia Politechniki Rzeszowskiej. Promotorem pracy był prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, a promotorem pomocniczym dr Krzysztof Surowiec.

W pracy ukazano genezę powstania w Rzeszowie wyższej szkoły o profilu technicznym. Omówiono kolejne fazy jej rozwoju, począwszy od Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, aż do Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Przedstawiono zmiany strukturalne, kadrowe, proces zwiększania liczby studentów. Jeden z rozdziałów pracy został poświęcony biografiom rektorów rzeszowskiej uczelni technicznej. W opracowaniu zostały zaprezentowane poszczególne wydziały, jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane. Obszerny rozdział rozprawy dotyczy też studentów i organizacji studenckich.