Strona: Erasmus Cafe rozpoczęło obchody 25-lecia Programu Erasmus na PRz / Dział Współpracy Międzynarodowej

Erasmus Cafe rozpoczęło obchody 25-lecia Programu Erasmus na PRz

2023-03-15
, red.  kkk, epta, ms, fot. M. Warzybok-Lech, D. Jakubiec, A. Surowiec

25laterasmuspl-1.jpg 25laterasmusang-1.jpg

Było kolorowo, wesoło, a przede wszystkim międzynarodowo. 9 marca 2023 r. na Erasmus Cafe w Politechnice Rzeszowskiej, spotkali się uczestnicy programu Erasmus: studenci z uczelni partnerskich, absolwenci programu z Politechniki Rzeszowskiej oraz wszyscy zainteresowani by w przyszłości wziąć udział w Programie. Wydarzenie zorganizowane przez Dział Współpracy Międzynarodowej rozpoczęło obchody 25-lecia Programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej.

Erasmus Cafe to wydarzenie mające na celu promocję programu Erasmus wśród studentów PRz, a także integrację studentów międzynarodowych w środowisku akademickim i lokalnym. Spotkanie otworzył prof. Jarosław Sęp, prorektor  ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem PRz. Stoiska gromadnie odwiedzali pracownicy i studenci PRz, studenci zagraniczni studiujący na innych rzeszowskich uczelniach, czy też mieszkańcy Rzeszowa chcący poczuć klimat przebywania w multikulturowej społeczności.

Odwiedzający mogli dowiedzieć się więcej o krajach przyjazdu studentów, uczelniach, planach studiów czy też poznać praktyczne aspekty studiowania za granicą. Studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy studiowali lub odbywali praktykę w ramach programu Erasmus lub Programu Edukacja, Mobilność w szkolnictwie wyższym chętnie dzielili się  swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem z osobami, które w przyszłości zamierzają wziąć udział w programie.

W obecnym roku akademickim, w ramach programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej studiuje 78 osób, które uczą się na 6 wydziałach. W czasie Erasmus Cafe studenci z zagranicy z wielką chęcią i zaangażowaniem przygotowali swoje stoiska. Studenci z Niemiec, Indii, Czarnogóry, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Kazachstanu i Uzbekistanu działali wspólnie w swoich grupach, aby przygotować przepyszne dania regionalne i słodkie przekąski. Także studenci międzynarodowi z Ukrainy i Wietnamu dołączyli do wydarzenia, promując kulturę i regionalne kulinaria.

W wydarzeniu wzięły udział Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej promujące uczelnię w kraju i za granicą. Swoją działalność zaprezentowały Rzeszowska Grupa IT, Legendary Rover Team, Euroavia Rzeszów oraz PRz Racing Team.