Strona: Erasmus Gala z okazji 25-lecia Programu / Dział Współpracy Międzynarodowej

Erasmus Gala z okazji 25-lecia Programu

2023-03-22
, red.  Edyta Ptaszek

Jubileusz 25-lecia programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej

25 lat Programu Erasmus na PRz to zacny jubileusz, który uczelnia w bieżącym roku akademickim zaznacza wieloma wydarzeniami objętymi patronatem prof. Piotra Koszelnika, rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Erasmus Gala w dniu 22.03.2023 r. otwiera jubileusz. Podczas uroczystości uhonorowane zostaną osoby, które przyczyniły się do wprowadzenia programu na uczelnię i rozwijania międzynarodowej
mobilności akademickiej. Przemówienie wygłosi prof. P. Koszelnik, rektor uczelni oraz prof. Grzegorz Ostasz, uczelniany koordynator Programu Erasmus, Bartosz Stawiarz, dyrektor Biura ds. współpracy z regionami i Erasmus+ Sport - Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował wydarzenia promujące jubileusz w środowisku młodzieży akademickiej uczelni podkarpackich, włączając w działania studentów międzynarodowych.

Erasmus Cafe to wydarzenie, które odbyło się 9.03. 2023 r. na Politechnice mające na celu promocję programu Erasmus wśród studentów Politechniki Rzeszowskiej, a także integrację studentów międzynarodowych w środowisku akademickim i lokalnym. Spotkanie otworzył prof. Jarosław Sęp, prorektor  ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.
W czasie Erasmus Cafe studenci z zagranicy z wielką chęcią i zaangażowaniem przygotowali swoje stoiska. Miejsce to gromadnie odwiedzali pracownicy i studenci Politechniki, studenci zagraniczni studiujący na innych rzeszowskich uczelniach oraz mieszkańcy Rzeszowa chcący poczuć klimat przebywania w multikulturowej społeczności.
W obecnym roku akademickim, w ramach programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej studiuje 78 studentów
z uczelni partnerskich, którzy uczą się na sześciu wydziałach. W wydarzeniu wzięły udział Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej promujące uczelnię w kraju i za granicą. Swoją działalność zaprezentowały Rzeszowska Grupa IT, Legendary Rover Team, Euroavia Rzeszów oraz PRz Racing Team.

W programie jubileuszu przewidziano efekty specjalne z użyciem nowych technologii w dniu 23.03. 2023 r. Podczas projekcji 3D Video Mapping na fasadzie budynku Strefy Kultury Studenckiej na miasteczku akademickim zaprezentowane będą fotografie pamiątkowe Erasmusów z najdalszych zakątków Europy. Galerię fotografii
"The Joy of Erasmus" można będzie oglądać w centrum miasta. Ponad sto fotografii będzie zachęcać młodych ludzi do podejmowania mobilności. To ważne w postpandemicznym świecie.

Jubileusz wybrzmi również muzycznie. W dniu 23.03. 2023 r. o godz. 21 zaraz po projekcji 3D Video Mapping studenci z Politechniki Rzeszowskiej i innych rzeszowskich uczelni są zaproszeni na Erasmus
Disco.

"Erasmus Goes Green" to hasło nowej edycji programu. Erasmus w nowej perspektywie 2021-2027 stawia na ekologię, promując Zielony Ład, inwestuje w projekty, które promują ideę ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu. W roku jubileuszowym planujemy
zasadzić 25 drzew na 25-lecie tworząc "Erasmus Green Corner" na campusie uczelni.