Strona: Erasmus Garden otwarty / Dział Współpracy Międzynarodowej

2024-05-24
, red.  Monika Stanisz, Edyta Ptaszek

ERASMUS GARDEN na kampusie Politechniki Rzeszowskiej

Zalecenia Komisji Europejskiej dla nowego etapu programu Erasmus na lata 2021-2027 mają uczynić program bardziej ekologicznym. Czynimy to poprzez digitalizację procesu obsługi programu i zachęcanie beneficjentów Erasmusa do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu w celu zmniejszenia śladu węglowego. Agencje Narodowe w całej Europie wspierają projekty promujące ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Kampus Politechniki jest bardzo dobrze oceniany przez przyjeżdżających studentów i pracowników z różnych uczelni partnerskich z całego świata. Zachwyca uporządkowana przestrzeń, czystość, strefa do aktywności fizycznej, punkty gastronomiczne, strefa kultury studenckiej, dostępność miejsc w akademikach i dobrze rozlokowane parkingi.
W związku z obchodami jubileuszu 25-lecia programu Erasmus na uczelni powstała idea zaaranżowania ERASMUS GARDEN, przestrzeni na terenie kampusu Politechniki, która  będzie miejscem relaksu. Początkowo pomysł opierał się na posadzeniu tylko kilku drzew, aby uczcić 25-lecie programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej, ale koncepcja rozwinęła się i powstał ogród, który wpisuje się dosłownie w hasło ‘Erasmus goes green’. Posadzono łącznie ponad 250 roślin.
Ceremonia otwarcia odbyła się w obecności władz uczelni. Swoją rekomendację dla projektu ogrodu przedstawili prof. dr hab. inż. Jaroslaw  Sęp i prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Pani mgr Monika Stanisz autorka projektu zaprosiła na wydarzenie studentów z zagranicy, studiujących na Politechnice.  Nazwa ogrodu ‘Erasmus Garden’ nie sugeruje, że jest to miejsce przeznaczone wyłącznie do użytku beneficjentów programu, czy też organizowania wydarzeń przez Dział Współpracy Międzynarodowej. Nowa zielona przestrzeń na kampusie dedykowana jest całej społeczności akademickiej, dlatego też gorąco zachęcamy zarówno studentów, jak i pracowników, aby przerwy w zajęciach i w codziennych obowiązkach zawodowych spędzali właśnie tu, w ogrodzie.