Strona: Fachhochschule Bielefeld (Niemcy) / Dział Współpracy Międzynarodowej

Fachhochschule Bielefeld (Niemcy)

2019-06-07
, red.  Edyta Ptaszek

W dniach 12-17 maja 2019 odbyłam wizytę w ramach programu Erasmus+ dla pracowników administracji uczelni wyższych w Fachhochschule Bielefeld (Niemcy). Zaproszenie wystosowała Kierownik biura współpracy międzynarodowej, która była z wizytą na naszej uczelni pod koniec styczna 2019 r. Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń z pracownikami zatrudnionymi w International Office pod kątem rekrutacji i wymiany akademickiej.

Podczas tygodnia intensywnych spotkań miałam okazję poznać pracę biura i uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych w ramach International Week 2019, pierwszego wydarzenia na tej uczelni organizowanego w międzynarodowym formacie z ofertą dla studentów i naukowców na taką skalę. Zostałam bardzo życzliwie przyjęta przez panią Judith Pelz Kierownik Biura oraz panią Barbarę Lawatski, która oprowadziła mnie po całym kampusie, mieszczącym się w dzielnicy akademickiej Wellensick. Podczas spotkania zaprezentowałam naszą Uczelnię, jednocześnie wymieniając się doświadczeniami dotyczącymi naszej pracy.

Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bielefeld - FH Bielefeld liczy ponad 10 000 studentów, 270 profesorów i nauczycieli oraz około 506 pracowników uniwersyteckich. Uczelnia jest największym państwowym uniwersytetem nauk stosowanych we Wschodniej Westfalii - Lippe. Główny budynek rektoratu znajduje się w uniwersyteckiej części miasta.FH Bielefeld uczelnia posiada jeszcze 2 kampusy w Minden i Gütersloh. Uczelnia oferuje ponad 50  programów studiów: 37 programów licencjackich i 21 magisterskich, które realizowane są na pięciu wydziałach:

Wydział Nauk Ścisłych, Wydział Inżynierii, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Wydział Filologii i Sztuk Pięknych oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.

Kierunki studiów, które oferuje uczelnia: https://www.fh-bielefeld.de/studiengaenge

Kampus jest bardzo dobrze skomunikowany ze wszystkimi dzielnicami miasta, akademiki są zlokalizowane w pobliżu uczelni, kolejka miejska stanowi alternatywę dla prywatnych środków komunikacji. Miasto Bielefeld jest położone w północno-wschodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia., jest to centrum kulturalne i gospodarcze tego rejonu, jest miastem partnerskim Rzeszowa.
Na studia w semestrze zimowym uczelnia przyjęła 4 studentki Politechniki Rzeszowskiej w ramach programu Erasmus+.
Polecam uczelnię wszystkim starającym się o odbycie stażu w ramach Erasmus+.