Strona: Finał konkursu „Towards The Future” dla dzieci z Polski, Białorusi i Ukrainy na Politechnice Rzeszowskiej / Dział Współpracy Międzynarodowej

2019-09-16
, red.  K. Kadaj-Kuca, fot. B. Motyka

Blisko setka uczniów z Polski, Białorusi i Ukrainy wzięła udział w finale międzynarodowego konkursu edukacyjnego dla szkół „Kierunek Przyszłość” („Towards The Future”). Główne wydarzenia finału 12 i 13 września br. zorganizowano na Politechnice Rzeszowskiej. W organizację aktywnie włączył się Dział Współpracy Międzynarodowej uczelni. Konkurs odbył się w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Podczas finałowych zmagań uczniowie szkół podstawowych z Polski, Białorusi i Ukrainy, współpracowali w mieszanych transgranicznych zespołach. Dla finalistów przygotowano bardzo urozmaicony program. Podczas gry terenowej zlokalizowanej w różnych punktach Kampusu Politechniki Rzeszowskiej, młodzi ludzie mieli okazję poznać specyfikę uczelni technicznej. Jednym z punktów gry, była wizyta w Dziale Współpracy Międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej. W ciągu 20 minut, w oparciu o układ okresowy pierwiastków, do dowolnie wybranego podkładu muzycznego, uczestnicy musieli ułożyć i zaśpiewać piosenkę. Format wydarzenia został przedstawiony prorektorowi ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej, prof. Grzegorzowi Ostaszowi, który wspierał inicjatywę promowania uczelni wśród młodzieży z Polski,, Białorusi i Ukrainy.

Finaliści mieli również okazję pokazać swoją kreatywność i umiejętności podczas warsztatów z techniki, sztuki, śpiewu i  tańca. Atrakcją okazał się mecz siatkówki z udziałem gwiazd Asseco Resovii Rzeszów w Hali Sportowej Centrum Fizjoterapii i Sportu PRz . Znani siatkarze chętnie zagrali z młodzieżą i pozowali do wspólnych zdjęć.

Zwieńczeniem pracy uczniów na warsztatach tematycznych były finałowe pokazy na terenie Politechniki Rzeszowskiej i w okolicy Fontanny Multimedialnej. Całość wydarzenia zakończyła się uroczystą galą, podczas której prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż Grzegorz Masłowski, prof. PRz, wręczył uczniom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Galę uświetnił występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca PRz „POŁONINY”.  Na zakończenie młodzież bawiła się na dyskotece.

Wydarzenie koordynowało Biuro Oddział Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020 w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.