Strona: International Day 2024 / Dział Współpracy Międzynarodowej

International Day 2024

2024-10-09
, red.  Monika Stanisz

Było kolorowo, smacznie, a przede wszystkim międzynarodowo. 8 października 2024 r. podczas International Day na Politechnice Rzeszowskiej, spotkali się uczestnicy programu Erasmus oraz ścieżki ‘free mover’ ze studentami Politechniki Rzeszowskiej, którzy są zainteresowani by w przyszłości wziąć udział w programie. Wydarzenie zorganizowane przez Dział Współpracy Międzynarodowej rokrocznie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów.

International Day to wydarzenie mające na celu promocję programu Erasmus wśród studentów politechniki, a także integrację studentów międzynarodowych w środowisku akademickim i lokalnym. Spotkanie otworzył dr hab. inż Bartosz Mjiller, prof. PRz prorektor  ds. studenckich i umiędzynarodowienia. Stoiska licznie odwiedzali rodzimi studenci oraz pracownicy, studenci zagraniczni studiujący na innych rzeszowskich uczelniach, chcący poczuć klimat przebywania w multikulturowej społeczności.

Odwiedzający mogli dowiedzieć się więcej o krajach przyjazdu studentów, uczelniach, planach studiów czy też poznać praktyczne aspekty studiowania za granicą. Studenci z wymiany chętnie dzielili się  swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem z osobami, które w przyszłości zamierzają wziąć udział w programie Erasmus.

W obecnym roku akademickim, w ramach programu Erasmus i ścieżki ‘free mover’ na Politechnice Rzeszowskiej studiuje 85 osób, które uczą się na 6 wydziałach. Studenci z zagranicy z wielką chęcią i zaangażowaniem przygotowali swoje stoiska oferując nie tylko cenne wskazówki, ale także przekąski. Studenci z Brazylii, Meksyku, Nigerii, Kambodży, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Grecji, Turcji, Gruzji, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Ukrainy działali wspólnie w swoich grupach, aby przygotować przepyszne dania regionalne i słodkie przekąski, promując tym samym kulturę i regionalne kulinaria swojego kraju.