Strona: International Virtual Mobility Program / Dział Współpracy Międzynarodowej

International Virtual Mobility Program

2021-06-08
, red.  Monika Stanisz

Brazylijska uczelnia partnerska zaprasza studentów i pracowników PRz do udziału w bezpłatnych kursach:

• Música Brasileña:

• Language: Spanish

• Lecturer: Prof. João Fortunato Soares de Quadros Junior (Music Department)

• Date: July 20th to August 24th

• Course workload: 30 hours

• Objective: To know the music genders present in Brazilian culture, especially the ones that are part of Minas Gerais’s culture.

• Places available: 30

• Registration

• Brazilian Food “tasted” by Nuclear Magnetic Resonance:

• Language: English

• Lecturer: Prof. Marcus Vinícius Cangussu Cardoso (Chemistry Department)

• Date: July 6th to August 13th

• Course workload: 16 hours

• Objective: To study food composition through magnetic resonance

• Places available: 40

• Registration

Registrations are available until June 30th and can be done through the Program’s website

Wiecej informacji na stronach programu lub w Informatorze