Strona: Lwów – wzmacnianie długoletnich i nawiązywanie nowych partnerstw / Dział Współpracy Międzynarodowej

Lwów – wzmacnianie długoletnich i nawiązywanie nowych partnerstw

2018-06-25
, red.  Monika Stanisz

W dniach 11-15 czerwca br. Pani Monika Stanisz, pracownik Działu Współpracy Międzynarodowej (DWM) odbyła wizytę w Politechnice Lwowskiej, która jest długoletnim i cenionym partnerem Politechniki Rzeszowskiej. Od 2016 roku ta lwowska uczelnia jest także partnerem PRz w projekcie Erasmus Plus KA107, w ramach którego realizowana jest wymiana studentów i kadry dydaktycznej, jak dotąd z mobilności skorzystało łącznie pięciu pracowników i jeden student.

Przedstawiciel PRz odbył spotkanie z dyrektor Centrum Edukacji Międzynarodowej Panią Nataliyą Hots i jej współpracownikami. Głównym celem spotkania było omówienie i kontrola sposobu realizacji wymian w ramach projektu. Ze względu na relatywnie niewielkie doświadczenie partnera w tego typu projekcie, szczegółowego omówienia wymagały zasady wyboru kandydatów i dokumentowania tego procesu, przygotowania kandydatów do wyjazdu, uznawalności zrealizowanego programu nauczania/szkolenia oraz sposobów upowszechnienia rezultatów. Podsumowaniem dnia była wizyta w Muzeum Dokumentu Politechniki Lwowskiej, gdzie można poznać bogatą historię politechniki, oraz znaleźć kopię lampy naftowej, podarowaną politechnice przez naszą uczelnię w latach 80-tych  XX wieku.

W kolejnych dniach miały miejsce  spotkania z osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu, a także rozmowa z Prorektorem ds. edukacji i stosunków międzynarodowych prof. Olehem Matviykivem. Główną kwestią poruszaną podczas dyskusji była transparentność działań mobilnościowych, na którą Komisja Europejska kładzie szczególny nacisk. Politechnika Lwowska otrzymała grant w ramach projektu KA102 Capacity Building – dlatego podczas spotkania omawiano m.in.  sposób ubiegania się o dofinansowanie na realizację tego typu projektów. Przedstawiciel PRz zadeklarował także gotowość udziału naszej uczelni jako partnera w tego rodzaju projektach w przypadku pojawienia się takiej możliwości.

Monka Stanisz spotkała się również z beneficjentami projektu ze strony ukraińskiej prof. Andriyem Lozynskiyyim i Oksaną Ivanytską, co było doskonałą okazją do podsumowania znaczenia mobilności i nawiązanych kontaktów. Prof. Andriy Lozynskiyy, który przeprowadził cykl wykładów na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz w 2016 roku zainicjował współpracę obu uczelni w zakresie przyznawania podwójnych dyplomów. Wartym podkreślenia jest fakt, że w najbliższym czasie oficjalnie zostanie podpisana umowa w tym zakresie dla I stopnia kierunku Elektrotechnika.

Rozmowy we Lwowie sprzyjały także zainicjowaniu nowych kontaktów i otwarciu pespektywy współpracy z nowym partnerem – Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki. Jest to jeden z najstarszych uniwersytetów we wschodniej Europie (założony w roku 1661 jako Akademia Lwowska)  i jednocześnie obecnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych. W rezultacie Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki w ramach Programu Erasmus obejmującą następujące dziedziny: mechanikę, matematykę i elektrotechnikę/elektronikę.

W trakcie spotkania z Panią dr Oksaną Krayevską Instytucjonalnym Koordynatorem Programu Erasmus na Uniwersytecie im. Iwana Franki ustalone zostały warunki tej umowy jak również sposób  realizacji mobilności. Przedyskutowano także inne formy współpracy m.in. wspólny udział obu uczelni w projektach typu KA102, w realizacji których uniwersytet ma bardzo duże doświadczenie.

Liczymy na to, iż dzięki dofinansowaniu pozyskanemu na lata 2018/20 realizacja wymiany studentów i pracowników z uniwersytetem możliwa będzie od lutego 2019.