Strona: Mobilność międzynarodowa Erasmus / Dział Współpracy Międzynarodowej

Mobilność międzynarodowa Erasmus

2021-05-14
, red.  Monika Stanisz

W dniach 10-14 maja br. mieliśmy przyjemność gościć dwóch pracowników kijowskiej uczelni National Transport University dr Katerynę Horiachko i dr Yevheniia Shubę w ramach Erasmusa pozaeuropejskiego. Gościnne wykłady przeprowadzili na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziale Zarządzania w formie on-line. Ważnym punktem ich pobytu było zwiedzanie laboratoriów wydziałowych a także spotkania z przedstawicielami wydziału i omówienie możliwości współpracy naukowej. Przypomnijmy, iż politechnika od wielu lat współpracuje z National Transport University w ramach umowy dwustronnej, organizując m.in. cykliczną konferencję naukową SAKON od 1990 roku, a Erasmus stał się kolejną formą wzmacniania i rozwijania współpracy obu uczelni. Nasi goście byli wdzięczni za możliwości, które stwarza program Erasmus „To dla nas wspaniała okazja do rozwoju naukowego i nawiązania kontaktów naukowych, a Rzeszów jest pięknym i zielonym miastem” podsumowała dr Horiachko.

Aktualnie mobilność w programie Erasmus nabiera tempa. Zniesienie części restrykcji pandemicznych w wielu krajach pozwala na wznowienie wyjazdów i przyjazdów  w ramach programu Erasmus  zarówno w obrębie Unii Europejskiej jaki i poza nią.

W bieżącym semestrze na wykłady i szkolenia do uczelni partnerskich w Portugalii, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Grecji Słowacji i Czarnogórze wyjedzie 20 pracowników. 2 studentów PRz realizuje również studia za granicą, a w politechnice w ramach programu podjęło studia 28 studentów-Erasmusów.

Na semestr zimowy roku akademickiego 2021/22 Dział Współpracy Międzynarodowej zrekrutował 58 studentów na studia i praktyki; rekrutacja przyjeżdzających studentów jest w toku i potrwa do końca czerwca, ale już do tej pory zgłoszenia przesłało 50 studentów.

Zapraszamy serdecznie pracowników politechniki do udziału w programie w nadchodzących naborach:

Erasmus europejski - październik br,

Erasmus pozaeuropejski – czerwiec br.