Strona: NAWA: Trwa nabór wniosków w programach Bekkera i Ulama / Dział Współpracy Międzynarodowej

NAWA: Trwa nabór wniosków w programach Bekkera i Ulama

2021-03-26

Bekker NAWA (Program im. Mieczysława Bekkera) oraz Ulam NAWA (Program im. Stanisława Ulama) to dwa programy, w których NAWA przyznaje stypendia indywidualnym naukowcom na wsparcie realizowanych przez nich międzynarodowych projektów naukowych.

Bekker NAWA skierowany jest do doktorantów i naukowców zatrudnionych na polskich uczelniach i w polskich instytutach naukowych i badawczych. Natomiast Ulam NAWA adresowany jest do naukowców ze stopniem naukowym co najmniej doktora pracujących za granicą (także Polaków).

Bekker NAWA (Program im. Mieczysława Bekkera)

Celem programu jest wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych na polskich uczelniach przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach akademickich na całym świecie. Nabór wniosków prowadzony jest od 25 marca do 25 maja 2021 r. w systemie elektronicznym poprzez stronę www.nawa.gov.pl. Wyjazdy naukowe mogą trwać od 3 do 24 miesięcy i mogą rozpocząć się najwcześniej 1 marca 2022 r., a najpóźniej 1 października 2022 r. Program zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania stypendysty związane z pobytem w zagranicznym ośrodku goszczącym oraz dodatek mobilnościowy. Budżet programu to 28 mln zł.

Ulam NAWA - Program im. Stanisława Ulama

W ramach programu możliwe będzie zaproszenie przez uczelnie na okres od 6 do 24 miesięcy badaczy z zagranicy z dowolnego kraju (w tym polskich naukowców pracujących za granicą) ze stopniem naukowym co najmniej doktora. Nabór wniosków prowadzony jest od 25 marca do 15 czerwca 2021 r. w systemie elektronicznym poprzez stronę www.nawa.gov.pl. Program zapewnia stypendium na pobyt oraz dodatek mobilnościowy. Przyjazdy naukowców mogą rozpocząć się najwcześniej 1 stycznia 2022 r., a nie później niż 1 października 2022 r. Budżet programu to 9 mln zł.