Strona: Rzeszowskie Centrum Integracji już otwarte! / Dział Współpracy Międzynarodowej

Rzeszowskie Centrum Integracji już otwarte!

2023-01-13
, red.  Konrad Marciniak
Fot. Archiwum DWM

Otwarcie Rzeszowskiego Centrum Integracji

9 stycznia 2023 r. w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste otwarcie Rzeszowskiego Centrum Integracji, na które zaproszeni zostali m.in. minister-członek Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj, szef Misji IOM Poland Valon Halimi, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Wydarzenie uświetnione zostało przez występ kapeli „Hudacy” i Justyny Bury. Zespół wykonał kilka tradycyjnych pieśni m.in. w języku łemkowskim i ukraińskim. Grupa Ukrainek zaprezentowana jasełka w języku ukraińskim. Chętni mogli wziąć także udział w warsztatach rękodzieła i stworzyć w własną „motankę”.

Rzeszowskiego Centrum Integracji powstało z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), w partnerstwie z Fundacją EKOS i Szkołą językową Germanitas oraz we współpracy z władzami miasta Rzeszowa. Zostało sfinansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego Francji.

Centrum oferuje uchodźcom szeroki zakres usług integracyjnych: bezpłatne kursy języka polskiego i angielskiego, doradztwo zawodowe i biznesowe, pomoc w znalezieniu pracy, szkolenia aktywizujące i zawodowe oraz opiekę nad dziećmi podczas zajęć językowych czy konsultacji.

Działania i inicjatywy Centrum mają wspierać włączanie uchodźców z Ukrainy na lokalny rynek pracy, ale także ich integrację z lokalną społecznością mając na celu sprzyjanie budowaniu spójności społecznej.

Rzeszowskie Centrum Integracji mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 28 oraz przy ul. Podwisłocze 48.