Strona: Politechnika Rzeszowska przystąpiła do The Baltic University Programme (BUP) / Dział Współpracy Międzynarodowej

Politechnika Rzeszowska przystąpiła do The Baltic University Programme (BUP)

2021-03-29
, red.  K.Kadaj-Kuca

Politechnika Rzeszowska została członkiem The Baltic University Programme (BUP) jednej z największych sieci uniwersyteckich na świecie, zrzeszającej obecnie 93 uniwersytetów członkowskich w regionie Morza Bałtyckiego. Uczelnie wspólnie promują internacjonalizację, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój i demokrację.

Politechnika Rzeszowska jest 29 polską uczelnią, która dołączyła do stowarzyszenia. 16 marca br. przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w krajowym webinarium BUP adresowanym do uczelni w Polsce, podczas którego zaprezentowano plan działań na 2021 rok oraz nową strategię BUP na lata 2021-2025.Konferencja Rektorów uczelni partnerskich odbywa się co trzy lata.

Członkostwo w The Baltic University Programme (BUP) uprawnia uczelnię do uczestniczenia w projektach, kursach
i konferencjach organizowanych przez partnerów BUP.  Pracownicy naukowi, nauczyciele i studenci mają pierwszeństwo uczestnictwa we wszystkich działaniach The Baltic University Programme, uzyskują też dostęp do następujących wydarzeń BUP:

1. Konferencje dla nauczycieli akademickich.
  2. Konferencje i seminaria dla naukowców.
  3. Konferencje dla studentów studiów magisterskich i licencjackich.
  4. Letnie kursy dla studentów studiów magisterskich i licencjackich.
  5. Wniosek o Grant Mobilności dla młodych naukowców.

Osoby organizujące międzynarodowe wydarzenia na Politechnice Rzeszowskiej, które wpisują się w obszar działań The Baltic University Programme proszone są o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej.   Zapraszamy do współpracy Koła Naukowe PRz.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez BUP.

Więcej informacji można znaleźć na stronie BUP: www.balticuniv.uu.se, a wszystkie wydarzenia ogłaszane są
w kanałach mediów społecznościowych.

Od momentu powstania w 1991 roku BUP stara się znaleźć nowe sposoby interakcji między uniwersytetami poprzez promowanie otwartości, umiędzynarodowienia i mobilności. Głównym celem jest wspieranie budowania silnych regionalnych społeczności w obszarze edukacji i badań, działania oparte na zrównoważonym rozwoju, ochronie środowiska i wzmacnianiu demokracji. Uczelnie członkowskie znajdują się w krajach, które w całości lub częściowo leżą
w obszarze Morza Bałtyckiego.

W każdym kraju jest powołane krajowe centrum koordynujące kontakty lokalne w ramach BUP,. Ośrodki krajowe są również odpowiedzialne za treść i organizację wydarzeń BUP w ramach półrocznej rotacyjnej prezydencji.Centrum  koordynacji w Polsce znajduje się na Politechnice Łódzkiej. Polska prezydencja rozpocznie się jesienią 2025 roku.