Strona: Politechnika w I-szej edycji Programu im. Bekkera (NAWA) / Dział Współpracy Międzynarodowej

Politechnika w I-szej edycji Programu im. Bekkera (NAWA)

2019-06-19
, red.  ep
Fot. Mat.R.Wdowik

Dr inż. Roman Wdowik, pracownik Politechniki Rzeszowskiej, realizował w okresie od 01.03.2019 do 01.06.2019 projekt w ramach pierwszej edycji Programu im. Bekkera (https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-imienia-bekkera) Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (www.nawa.gov.pl), w którym finansowanie uzyskało 156 najlepszych projektów (m.in. jeden z Naszej Uczelni). Projekt pt. “Science internship for the investigations of digitalization in manufacturing” realizowany był w Uniwersytecie w Stavanger (www.uis.no) w Norwegii. Dr Wdowik pracował w ramach projektu pod opieką profesora R.M. Chandima Ratnayake w zakresie digitalizacji procesów wytwarzania. Na podstawie uzyskanych rezultatów pracy naukowej opracowywano publikacje, szkic wniosku dotyczącego projektu badawczego i prezentacje konferencyjne. Podczas pobytu w Stavanger, wspólnie z partnerami z różnych krajów (Estonii, Norwegii, Włoch i Litwy) złożono także wniosek dotyczący projektu dydaktycznego w ramach programu Erasmus+ mającego na celu opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych (działanie KA203), w którym dr Wdowik wskazany jest jako osoba odpowiedzialna za projekt ze strony Politechniki Rzeszowskiej.

Praca naukowa w Uniwersytecie w Stavanger, której rezultaty uwzględniono w opracowywanych artykułach, dotyczyła m.in. następujących zagadnień: klasyfikacji i zastosowania narzędzi umożliwiających digitalizację procesów wytwarzania, zastosowania sieci 5G w projektowaniu procesów technologicznych, zastosowania cyfrowej bazy części zapasowych w przemyśle naftowym, digitalizacji ściernic trzpieniowych dla potrzeb projektowania złożonych procesów technologicznych w warunkach digitalizacji procesów wytwarzania.

„Jesteśmy w chwili obecnej w takim momencie dziejów, w którym tzw. digitalizacja stała się niezbędna do efektywnego prowadzenia badań, kształcenia i prowadzenia procesów przemysłowych, a w niedalekiej przyszłości różne narzędzia mogą nas w pewnych zakresach jeszcze bardziej zastąpić, ale także jeszcze bardziej ułatwić nam pracę i znacząco zwiększyć dynamikę rozwoju – czego w chwili obecnej być może nie potrafimy sobie wyobrazić” – uważa dr Wdowik.

Czas spędzony w Stavanger umożliwił także poznanie działalności Uczelni Goszczącej, dobrych praktyk, które mogą być stosowane w Polsce, nawiązanie nowych kontaktów i poszerzenie dotychczasowej współpracy.

„Zachęcam gorąco wszystkich pracowników Politechniki Rzeszowskiej do angażowania się we współpracę międzynarodową. Uczestniczenie w stażach zagranicznych, prowadzenie wykładów w ramach programu Erasmus+, składanie wniosków dotyczących finansowania projektów międzynarodowych jest niezwykle ważne dla rozwoju Naszej Uczelni. Takie doświadczenia są niezbędne dla rozwoju uczelni działającej we współczesnym świecie i Dzięki nim mamy możliwość realnie rozwijać siebie samych uczestnicząc w nauce, która nie zna granic. Mam nadzieję, że wszelkie dotychczasowe doświadczenia pozwolą mi zbudować od zaraz własny zespół naukowy. Zapraszam do współpracy!” – Roman Wdowik.