Strona: Powiew z Azji / Dział Współpracy Międzynarodowej

2019-03-15
, red.  Joanna Ruszel
Goscie z Taraz State University, Kazachstan

Ostatnie dni obfitowały w wizyty gości z Azji, odwiedzili nas wykładowy z Taraz State University z Kazachstanu. Od kilku lat Dział Współpracy Międzynarodowej przygotowuje wnioski z programu Erasmus+ dotyczące współpracy z uczelniami partnerskimi poza Europą. Wnioski składane są w lutym danego roku i podlegają ocenie specjalistów. Po uzyskaniu pozytywnej oceny biegłych można otrzymać dofinansowanie na wyjazdy pracowników i przyjmowanie studentów oraz pracowników uczelni partnerskich.

Jednym z partnerów jest Taraz State University, który powstał w podobnych latach jak Politechnika Rzeszowska, bo w 1958. Obecnie kształci ok. 14 tys. studentów, zatrudnia ponad 1600 pracowników. Uczelnia posiada 14 budynków, w tym 6 dla dydaktyki. Kazachstan to ciekawy kraj, 8,5 razy większy od Polski, największy na świecie bez dostępu do morza, z trzema strefami czasowymi. Przeciętna pensja wynosi ok 1600 zł, ale opłaty i żywność nie są bardzo drogie.

Gościliśmy panią Nurtay Madina (specjalista od prawa handlowego), która miała wykłady, rozmowy i spotkania na Wydziale Zarządzania oraz pana Nurlana Abieva (specjalista w dziedzinie matematycznej analizy nieliniowej), który  był zaproszony przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, gdzie również wygłaszał wykłady, brał udział w seminariach i spotkaniach.

Nasi goście po raz pierwszy byli w Europie i Polsce, wyrażali duże zadowolenie z wizyty w naszej uczelni oraz mieli okazję zobaczyć oprócz naszego miasta jeszcze Kraków i Warszawę.