Strona: Relacja ze szkolenia BIP "Do you accept the challenge?" Leon, Hiszpania / Dział Współpracy Międzynarodowej

Relacja ze szkolenia BIP "Do you accept the challenge?" Leon, Hiszpania

2024-06-18
, red.  Joanna Ruszel

Sprawozdanie ze szkolenia

Szkolenie pod tytułem "Do you accept the challenge ?International development cooperation in the European framework: an interdisciplinary approach" było wartościowym doświadczeniem, odbywającym się zarówno w formie zdalnej jak i stacjonarnej. Sesje online miały miejsce w popołudnia dni roboczych od 3 do 11 kwietnia oraz od 24 do 30 kwietnia, trwając po około dwie godziny. Część stacjonarna została zorganizowana w Leon w Hiszpanii, od 15 do 19 kwietnia, z całodziennymi zajęciami.

Zajęcia zdalne składały się z wykładów, podczas których prowadzący zachęcali uczestników do aktywnego udziału i dyskusji, a sesje stacjonarne obejmowały wykłady i praktyczne ćwiczenia oraz dyskusje, umożliwiające prezentację własnych umiejętności a także próbę wspólnego znalezienia najlepszych sposobów pomocy potrzebującym
i współpracy międzynarodowej.

Szkolenie prowadzone było dwujęzycznie - w języku angielskim i hiszpańskim, z możliwością skorzystania z usług tłumacza na język angielski, przez prowadzących z różnych krajów, branż i dyscyplin naukowych, wspólnie zdeterminowanych, by pomóc potrzebującym. Głównym celem szkolenia było zapoznanie się z różnorodnymi formami wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i z zagadnieniami związanymi z inżynierią humanitarną (humanitarian engineering) oraz interdyscyplinarnym podejściem do współpracy międzynarodowej. Program szkolenia został opracowany tak, aby uczestnicy mogli nie tylko zdobyć teoretyczną wiedzę, ale również rozwijać praktyczne umiejętności niezbędne w międzynarodowej współpracy rozwojowej. Jako podsumowanie zajęć stacjonarnych, grupy uczestników tworzyły projekty dotyczące pomocy potrzebującym. Po zakończeniu szkolenia, każdy z uczestników zobowiązany był napisać test podsumowujący.

Z radością mogę stwierdzić, że cele szkolenia zostały osiągnięte. Udało mi się znacząco poszerzyć swoją wiedzę i świadomość na temat pomocy humanitarnej, współpracy międzynarodowej oraz inżynierii humanitarnej. Dodatkowo, szkolenie to pozwoliło mi na rozwój osobistych kompetencji - jestem teraz lepiej przygotowana do komunikacji
z osobami z różnych kultur oraz czuję się bardziej otwarta i skłonna do niesienia pomocy.

Szkolenie było przeprowadzone w sposób profesjonalny, a atmosfera podczas zajęć sprzyjała aktywnemu uczestnictwu i wymianie doświadczeń między uczestnikami. Jestem przekonana, że zdobyte umiejętności i wiedza będą cenne w mojej przyszłej karierze zawodowej oraz prywatnym życiu.

Podsumowując, szkolenie "Do you accept the challenge? International development cooperation in the European framework: an interdisciplinary approach" było inspirującym i owocnym doświadczeniem, które polecam każdemu zainteresowanemu rozwojem osobistym oraz profesjonalnym w obszarze współpracy międzynarodowej.