Strona: Relacja ze szkolenia BIP How to Develop a Scientific, Research Article, Universidade de Madeira / Dział Współpracy Międzynarodowej

2024-06-18
, red.  Joanna Ruszel

W okresie od 24 maja do 5 czerwca 2024 r., grupa studentów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury pod opieką dr inż. Grzegorza Straża z Katedry Geodezji i Geotechniki wzięła udział w międzynarodowych warsztatach BIP pt. „How to Develop a Scientific/Research Article"  zorganizowanych przez Universidade da Madeira w Portugalii. Dr inż. G. Straż był kierownikiem projektu oraz wykładowcą w trakcie szkolenia, m.in. wygłosił wykład inaugurujący rozpoczęcie szkolenia.

Warsztaty miały charakter interdyscyplinarny i hybrydowy: zajęcia wprowadzające i podsumowujące odbywały się on-line a zajęcia praktyczne w miejscowości Machico na wyspie Madera w Portugalii. Udział w warsztatach był skutkiem wieloletniej współpracy pomiędzy Universidade da Madeira - Departamento de Engenharia Civil e Geologia oraz Politechniką Rzeszowską - Katedrą Geodezji i Geotechniki. Kierownikiem projektu był Sérgio António Neves Lousada, a sam projekt był dwuwątkowy: pierwsza część była dedykowana studentom – How to Develop a Scientific/Research Article a druga dla nauczycielom  i wykładowcom – Intercultural Competences and Communication Strategies for Intenational Students.

Ramowy program warsztatów praktycznych obejmował codzienne zajęcia: sesję wykładową,  sesję warsztatową oraz niemniej ważną, terenową, w trakcie której uczestnicy udzieli w wycieczkach po wyspie mających na celu integrację grupy i przełamanie barier językowo-kulturowych. W wycieczkach tych często towarzyszył uczestnikom prezydent Machico - Ricardo Miguel Nunes Franco, który udostępnił na potrzeby projektu BIP obiekty miasta, tzn. zakwaterowanie w Casa da Música de Machico oraz nowoczesną sale wykładową w Museu da Baleia da Madeira.

Uczestnicy warsztatów pochodzili z Rumunii, Słowacji, Holandii, Czech, Polski, Węgier, Hiszpanii, Litwy i oczywiście Portugalii.