Strona: Relacja ze szkolenia BIP„1ST DIGITAL AND SUSTAINABLE MANUFACTURING – QUALITY MANAGEMENT”, Porto / Dział Współpracy Międzynarodowej

2024-06-21
, red.  Joanna Ruszel

Nasza przygoda rozpoczęła się 10 marca, kiedy to grupa studentów z naszej uczelni wyruszyła w podróż do słonecznego Porto w Portugalii. Lot przebiegł spokojnie, a po wylądowaniu zostaliśmy ciepło przywitani przez przedstawicieli Uniwersytetu w Porto. Zostaliśmy zakwaterowani w urokliwym hotelu w centrum miasta, skąd rozciągał się widok na malownicze wąskie uliczki i kolorowe budynki. Wieczorem odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego omówiono plan na nadchodzący tydzień.

Następnego dnia rozpoczęły się zajęcia. Uroczyste otwarcie programu BIP odbyło się w imponującym budynku uniwersytetu. Pierwszy wykład wprowadzający dotyczył "Wprowadzenia do nowoczesnych technologii w inżynierii". Po południu uczestniczyliśmy w warsztatach, gdzie mieliśmy okazję zastosować teoretyczną wiedzę w praktyce. Atmosfera była pełna entuzjazmu, a współpraca między uczestnikami z różnych krajów była niezwykle inspirująca.

Trzeci dzień obfitował w wykłady i ćwiczenia grupowe. Wysłuchaliśmy fascynującego wykładu na temat "Najnowszych trendów w technologii inżynieryjnej". Następnie podzieliliśmy się na grupy, aby wspólnie rozwiązywać konkretne problemy. Po południu odwiedziliśmy kilka lokalnych firm, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wiedza teoretyczna jest wykorzystywana w praktyce.

Czwarty dzień poświęcony był na budowanie międzynarodowych relacji. Zorganizowano sesje networkingowe, podczas których mogliśmy wymienić się doświadczeniami z uczestnikami z innych krajów. W ramach projektu grupowego opracowaliśmy interdyscyplinarne podejścia do wybranych tematów. Warsztaty poświęcone kompetencjom miękkim okazały się niezwykle pomocne, szczególnie w kontekście pracy w międzynarodowym zespole.

Później zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki Porto, w tym dzielnicę Ribeira, Most Dom Luís I oraz Kościół Świętego Franciszka. Odwiedziliśmy również lokalną winnicę, gdzie mieliśmy okazję degustować słynne porto. Wieczór zakończył się wspaniałym koncertem muzyki fado, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć portugalską kulturę i tradycje.

Piąty dzień był dniem prezentacji końcowych. Każda grupa przedstawiła swoje projekty, a ich różnorodność i wysoki poziom wykonania były imponujące. Był to moment pełen dumy i satysfakcji.

Tego dnia pożegnaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi i opiekunami z Porto. Wyjazd na lotnisko był pełen mieszanych emocji – z jednej strony cieszyliśmy się na powrót do domu, z drugiej strony żal było opuszczać to urokliwe miasto i wspaniałych ludzi. Powrót do Polski przebiegł bez problemów, a my wróciliśmy z głowami pełnymi nowych doświadczeń, wiedzy i inspiracji.

Wyjazd na BIP Porto był niesamowitym doświadczeniem, które nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę i umiejętności, ale także pozwoliło nawiązanie wartościowych międzynarodowych kontaktów. Portugalska gościnność, intensywność programu oraz piękno Porto sprawiły, że ten tydzień pozostanie na długo w naszej pamięci.