Strona: Rewizyta naukowców z PRz w Ouro Preto, Brazylia / Dział Współpracy Międzynarodowej

Rewizyta naukowców z PRz w Ouro Preto, Brazylia

2017-07-11
, red.  Tomasz Ruman

W dniach 26-30 czerwca br. pracownicy Wydziału Chemicznego PRz dr Joanna Nizioł i dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz w ramach Programu Erasmus+ złożyli wizytę w Brazylii na Uniwersytecie Federalnym Ouro Preto (UFOP, Universidade Federal de Ouro Preto).

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z władzami UFOP m.in. z prof. Cláudia Aparecida Marliére de Lima (Rektor) oraz prof. Hermínio Arias Nalini Júnior (prorektor), podczas którego zaprezentowano zaplecze badawcze i strukturę uczelni oraz warunki kształcenia na obydwu uczelniach, a także omówiono możliwości współpracy z Politechniką Rzeszowską. Informacje o Politechnice Rzeszowskiej oraz prezentację Wydziału Chemicznego przedstawił dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz.

W drugim dniu wizyty odbyło się międzywydziałowe seminarium dla pracowników i studentów uczelni, podczas którego dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz wygłosił wykład na temat obrazowania obiektów biologicznych za pomocą spektrometrii mas z wykorzystaniem nanocząstek metalicznych. Tematem wykładu dr Joanny Nizioł była chemia i biochemia borowych analogów i pochodnych nukleozydów i nukleotydów.

W kolejnych dniach odbyły się spotkania z przedstawicielami zespołów badawczych wybranych jednostek naukowych UFOP połączone z prezentacją zaplecza naukowo-badawczego brazylijskiej uczelni. Przewodnikami byli prof. Katiane Nogueira i prof. Orlando Santos, których Politechnika Rzeszowska miała przyjemność gościć w marcu br.

Wizyta w Brazylii odbyła się w ramach programu Erasmus+ KA107 z krajami partnerskimi.

Informacja na stronie Ouro Preto