Blended Intensive Program (BIP) pt. “Mentoring Programme - Turning Ideas into Businesses”
Anna Lesiak, Michalina Kołodziej
W czerwcu tego roku rozpoczęłyśmy udział w projekcie Blended Intensive Program pod tytułem „Mentoring Programme - Turning Ideas into Businesses”. Celem inicjatywy było dostarczenie uczestnikom wiedzy i narzędzi niezbędnych do zrozumienia, rozwoju oraz wdrażania efektywnych ekosystemów innowacji i przedsiębiorczości na uczelniach. Program opierał się również na wymianie doświadczeń i wizji uczestników, wspierając tworzenie synergii, partnerstw i sieci kontaktów w tej dziedzinie.
Podczas szkoleń analizowano różne wymiary ekosystemu innowacji i przedsiębiorczości, wykorzystując jako studium przypadku Uniwersytet Minho i jego partnerów. Omówione zostały kluczowe i wymagające aspekty tej tematyki - zarówno sprawdzone rozwiązania, jak i najnowsze koncepcje dając uczestnikom przestrzeń do proponowania oraz wdrażania zmian i ulepszeń na własnych uczelniach. Szczególny nacisk położono na podejście oparte na współpracy, które stanowiło fundament całego programu.
Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych trenerów i coachów, którzy aktywnie angażowali uczestników w pracę zespołową. Efektem było wypracowanie najlepszych praktyk oraz opracowanie planu strategicznego na rzecz bardziej innowacyjnych i przedsiębiorczych uniwersytetów w Europie. Dyskusje obejmowały m.in. rolę partnerstw uczelni z przemysłem, procesy transferu wiedzy i technologii akademickich do biznesu, a także ich przekształcanie w produkty, usługi oraz rozwiązania dla społeczności i przedsiębiorstw.
Projekt miał charakter hybrydowy i trwał od początku czerwca do połowy lipca. Niezwykle cennym doświadczeniem była część stacjonarna - tydzień spędzony w malowniczym Guimarães w Portugalii na Uniwersytecie Minho, który nadał całemu przedsięwzięciu wyjątkowy wymiar. Uczestnicy mieli nie tylko okazję poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, ale także poznać kulturę Portugalii, nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i wymienić się doświadczeniami w międzynarodowym środowisku akademickim. Tego typu mobilność sprzyja otwartości, budowaniu kompetencji międzykulturowych i inspirowaniu do dalszej współpracy ponad granicami.