Strona: Student Conference BUP_2023 / Dział Współpracy Międzynarodowej

Student Conference BUP_2023

2023-06-20
, red.  Vitalii Morskyi
W dniach 9-12 maja 2023 r. na Politechnice w Kownie (Litwa) odbyła się studencka konferencja o tematyce "Sustainable production and consumption: A circular economy perspective". Wydarzenie zostało zorganizowane przez The Baltic University Programme, do którego należy również Politechnika Rzeszowska. Naszą uczelnię reprezentował student 3 roku Inżynierii i Analizy Danych - Vitalii Morskyi.

Głównym celem konferencji było wprowadzenie studentów w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym, która minimalizuje zużycie surowców i ilość odpadów. Wydarzenie skupiało się również na realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku.

Studenci mieli okazję wysłuchać prezentacji Jurgisa Kazimierasa Staniškisa - jedynego przedstawiciela Europy Wschodniej wśród 15 niezależnych ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy co cztery lata przygotowują Globalne Raporty o Zrównoważonym Rozwoju. Wspierające słowa dla studentów wygłosił również Karolis Žemaitis, Wiceminister Gospodarki i Innowacji Republiki Litewskiej. Na konferencji wystąpili również przedstawiciele firm, które skutecznie dążą do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. W drugiej części konferencji studenci sami przedstawiali swoje pomysły związane ze Zrównoważonym Rozwojem.

Na konferencji nie zabrakło również rozrywek: na zakończenie wydarzenia odbył się Parlament BUP, na którym wybrano nowego Przedstawiciela Studentów BUP - Niumi Dissanayake z Politechniki Ryskiej na Łotwie. Studenci mieli także okazję zwiedzić Kowno podczas kilkugodzinnej ekskursji, podziwiając najważniejsze zabytki miasta. Ponadto, w ramach konferencji zorganizowano kulturalne wydarzenie, na którym studenci dzielili się tradycyjnym jedzeniem i zwyczajami swoich krajów. Na zakończenie uczestnicy mogli wziąć udział w imprezie w lokalnym klubie.

"Udział w konferencji był niezwykle wartościowym doświadczeniem, podczas którego poznałem wiele nowych koncepcji i perspektyw związanych ze zrównoważonym rozwojem i recyklingiem. Inspirujące prezentacje ekspertów, możliwość spotkania studentów z różnych krajów i wymiana naszych kultur, fascynujące zwiedzanie miasta Kowna oraz organizowane wydarzenia integracyjne sprawiły, że konferencja była nie tylko merytoryczna, ale także dostarczyła nam okazji do nawiązywania nowych znajomości. Gorąco zachęcam wszystkich studentów do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji tego wydarzenia. Dziękuję The Baltic University Programme za zorganizowanie tak udanej konferencji i za umożliwienie nam udziału w tym ważnym wydarzeniu",  Vitalii Morskyi.

Więcej informacji na temat The Baltic University Programme oraz ofert dla studentów proponowanych przez tę organizację można znaleźć na stronie: https://www.balticuniv.uu.se/