Strona: Student Politechniki Rzeszowskiej najlepszym studentem zagraniczym w Polsce / Dział Współpracy Międzynarodowej

Student Politechniki Rzeszowskiej najlepszym studentem zagraniczym w Polsce

2023-02-10
, red.  KKK,EP
Fot.: Zbigniew Wasilewski_UMB

Vitalii Morskyi, student III roku inżynierii i analizy danych na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz został laureatem konkursu Interstudent 2023 na najlepszego zagranicznego studenta w Polsce w kategorii studiów licencjackich.

Kapituła konkursu doceniła bardzo dobre wyniki studenta w nauce, aktywność w środowisku akademickim oraz działalność społeczną, w tym pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Słowo od laureata

Vitalii Morskyi podkreśla, że to jedna z najbardziej prestiżowych nagród jakie otrzymał. - Przepełniają mnie teraz trzy uczucia: radość, wdzięczność i wiara. Radość z tego, że jest to jedna z największych nagród w moim życiu. Jestem wdzięczny przede wszystkim mojej Alma Mater - Politechnice Rzeszowskiej - wspaniałej uczelni, gdzie pracują prawdziwi specjaliści, którym bardzo zależy na rozwoju studentów. Wierzę, że ta wielka przyjaźń, która zaistniała pomiędzy Ukrainą a Polską w ten trudny czas dla mojej ojczyzny, już nigdy nie wygaśnie, a będzie tym głównym czynnikiem wzajemnego wsparcia i wspólnego rozwoju naszych krajów – dodaje V. Morskyi.

Sylwetka studenta

Vitalii Morskyi za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał stypednium Rektora PRz w 2021 i 2022 roku. Od pierwszego semestru studiów  jest zaangażowanym członkiem studenckiego Koła Naukowego „Machine Learning” (KNML). Aktywnie promuje uczelnię biorąc udział w licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach, seminariach oraz konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Vitalii Morskyi jest zaangażowany w projekt „Erasmus Buddy”, wspierajac studentów z Programu w integracji ze środowiskiem akademickim. Anagażował się także w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Przez wiele tygodni asystował jako tłmuacz języka ukraińskiego i pomagał wojennym uchodźcom z Ukrainy w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie. Był wolontariuszem w Centrum Pomocy Ukrainie, które powstało przy PRz, nadzorował także zbiórki darów i ich transport na Ukrainę.

O konkursie

Konkurs INTERSTUDENT jest organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland” (www.studyinpoland.pl), realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), od trzynastu lat służy wyłonieniu najlepszych studentów zagranicznych kształcących się na polskich uczelniach. Laureaci wybierani są spośród obcokrajowców studiujących w języku polskim lub obcym, na każdym etapie nauki.

Nominacja i wynik konkursu

Nominację do wyróżnienia zgłosił Dział Współpracy Międzynarodowej.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2023”, której gospodarzem był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Vitalii Morskyi był gościem TVP3 Rzeszów