Strona: The Baltic University Programme. Rectors' Conference 2022 / Dział Współpracy Międzynarodowej

The Baltic University Programme. Rectors' Conference 2022

2022-09-28
, red.  epta
Fot. Archiwum BUP

Konferencja Rektorów jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego wszyscy rektorzy uczelni uczestniczących w programie The Baltic University Programme (BUP) są zaproszeni do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także omówienia współpracy i długofalowych kierunków rozwoju BUP.
W dniach 28-29 września 2022 r. BUP gościło VI Konferencję Rektorów na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja).
Łącznie w konferencji wzięło udział blisko 90 rektorów i przedstawicieli rektorów ze wszystkich dziesięciu krajów członkowskich, zarówno osobiście, jak i online za pośrednictwem Zoom. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Spotkanie z rektorami, naukowcami i wykładowcami było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad obecną sytuacją globalnych zmian. Jednym z głównych wątków był zrównoważony rozwój na uniwersytetach. Konferencja Rektorów obejmowała również obchody 30-lecia Programu, które odbyły się w Zamku w Uppsali. Podczas kolacji chór Värmlands Nations Kör wykonał wybór pieśni związanych z regionem Morza Bałtyckiego.
Sekretariat Koordynujący BUP przedstawił program i zakres prac, które zostały wykonane od ostatniej Konferencji Rektorów podczas prezentacji zatytułowanych The Baltic University Program – 31 lat współpracy akademickiej w regionie Morza Bałtyckiego oraz The Baltic University Program –
umiędzynarodowienie w praktyce.

Politechnika Rzeszowska od lat jest członkiem BUP. Jubileuszowa konferencja była świetną okazją do spotkania z przedstawicielami uczelni, którzy również są zainteresowani tego rodzaju współpracą międzynarodową, nawiązywaniem kontaktów i rozpoznaniem jakie,  jakie są możliwe sposoby zaangażowania naszej uczelni w BUP. „Politechnika Rzeszowska może przyczynić się do rozwoju BUP oferując specjalności naszej uczelni, dlatego z przekonaniem powiem, że powinniśmy jak najszerzej kontynuować nasze zaangażowanie w BUP”, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Na konferencji obecni byli przedstawiciele wszystkich organów BUP, a wykłady i panele dyskusyjne oscylowały wokół tematu zrównoważonego rozwoju na uczelniach i wyzwań związanych z umiędzynarodowieniem oraz zapewnieniem jakości kształcenia na uniwersytetach.